Euro
9.4283
-1.01%
Dolar
7.9179
-1.09%
Altın
460.41
-1.03%
Borsa
1.325
0.34%
Bitcoin
150.742
-1.51%
10ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 10 C

  Azeri meclisinde Kemal Sunal tartışması

  Türk sinemasının unutulmaz ismi Kemal Sunal Azerbaycan'da meclis gündemine taşındı.
  • 11.12.2012 - 17:10
  Azeri meclisinde Kemal Sunal tartışması

  Azeri meclisinde Kemal Sunal tartışması #1

  Azerbaycan'da televizyonlarda yabancı dillerde yayın yasağının ardından bazı kanallarda, konuşması orijinal haliyle yayınlanan tek kişi olan Kemal Sunal, ülke meclisinin gündemine taşındı.

  AMAÇ KEMAL SUNAL'IN ORİJİNALLİĞİNİ KORUMAK

  Azerbaycan'da yabancı dilde yayın yasağının ardından bazı televizyon kanalları ülkede çok sevilen Türk filmlerinin yayınına son verirken, bazı kanallar ise Türk filmlerini Azerbaycan Türkçe'sine seslendirme yaparak yayınlama yolunu seçti.

  Ülkede yayın yapan bir özel kanal, Azerbaycanlıların çok sevdiği Kemal Sunal filmlerinin orijinalliğini bir parça da olsa korumak adına, diğer oyuncuların konuşmalarını Azerbaycan Türkçesi ile seslendirirken, Sunal'ın konuşmasını olduğu gibi bıraktı.

  TÜRK FİLMLERİNİN SESLENDİRİLMESİNE GEREK YOK

  Televizyon kanalının bu uygulaması, Azerbaycan Milli Meclisi'nde Türk Kültür ve Mirası Destek Fonu nizamnamesinin görüşüldüğü oturumda gündeme geldi.

  Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan Milli Diriliş Partisi Genel Başkanı Milletvekili Ferec Guliyev, uygulamayı örnek göstererek, Türk filmlerinin seslendirilmesine gerek olmadığını belirtti.

  Guliyev, "Kemal Sunal'ın filmlerdeki konuşmasını hepimiz anlıyoruz. Eğer Sunal'ın dedikleri tercüme edilmiyorsa neden diğerleri tercüme ediliyor? Diğerleri farklı bir dilde mi konuşuyor? Türkiye Türkçe'sini kolayca anlıyoruz, seslendirme yapılması gereksiz" diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir