Petrol
115.47
1.47%
Euro
17.4286
-0.71%
Dolar
16.6182
-0.38%
Altın
977.91
0.19%
Borsa
247
-0.82%
Bitcoin
337.003
-4.66%
27ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 27 C

  Azeri vekilden Avrupa’ya ’çifte standart’ eleştirisi

  Azerbaycan Milletvekili Ganira Paşayeva, “Avrupa’nın terörle mücadelede bu çifte standartlardan kurtulması gerekir” dedi.
  • İHA
  • 05.11.2016 - 16:19
  Azeri vekilden Avrupa’ya ’çifte standart’ eleştirisi

  Azeri vekilden Avrupa’ya ’çifte standart’ eleştirisi #1

  Denizli Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret eden Azerbaycan Milletvekili Ganira Paşayeva, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

  Cemiyet Başkanı Ümit Varol ve yönetim kurulu üyeleriyle görüşen Paşayeva, Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sinin hala Ermenistan’ın işgali altında olduğu için 1 milyon insanın 25 senedir evine dönemediğini, Ermenistan’ın tüm bunları uluslararası güçlerin gözü önünde yaptığını kaydetti.

  Azeri vekilden Avrupa’ya çifte standart eleştirisi VİDEO

  AVRUPA'NIN ÇİFTE STANDARTLARI VAR

  Avrupa Birliği’nin terör konusunda gerçekçi olmadığını ve çifte standart uyguladığını belirten Paşayeva, “Maalesef ki Avrupa’nın terörle mücadelede çifte standartları var ve Avrupa terörle mücadelede bu çifte standartlardan kurtulması gerekir. Eğer terör nerede olursa olsun, terör örgütleri ile mücadelede çifte standartlar olmasın. Maalesef ki Avrupa birçok konuda Türkiye’ye karşı, Azerbaycan’a karşı biz bunu yaşamışız, bugün aynı şeyi Türkiye’ye karşı görüyoruz. Yeterli destek vermiyorlar. Ben bunu Strasbourg’ta bunu açık bir şekilde söyledim. Siz Türkiye’ye teröre karşı gereken desteği vermiyorsunuz. Bu çifte standartları bitirmeniz gerekir, terörle böyle mücadele olmaz. Türkiye’nin terörle mücadele ettiği dönemde bazı Avrupa ülkelerinin hatta başkentlerinde terör örgütüne destek çadırları kuruldu. Basında bunun nasıl servis edildiğini de görebiliyoruz. Bu terörle mücadele değil, açık ve dolayısıyla teröre bir destektir. O yüzden bazı Avrupa ülkelerinin terörle mücadele konusundaki yaklaşımları bizi rahatsız ediyor. Bunu da açık söylüyoruz, bu çok üzücü bir şeydir. Terör örgütü neredeyse onun adına terör örgütü denilmesi gerekir” diye konuştu.

  "TERÖR İNSANLIK SUÇUDUR"

  Türkiye’nin terörle mücadele ettiği dönemlerde bazı Avrupa ülkelerinin destek verdiğini belirten Paşayeva, “Bu konuda tabi terör örgütü ile de mücadelede biz her zaman bazen görüyoruz ki, o terör örgütü Avrupa’da her zaman siyasi, finans, basın destekleri başka bazı Avrupa ülkelerinde de buluyor. Terör bir insanlık suçudur, insanlık aleyhine cinayettir ve buna da suskun kalmak olmaz. Nerede kim tarafından, kimlere karşı yapılırsa, hiç fark etmeden terör konusunda düşüncenin aynı olması gerekir. Terörle mücadelede farklı yaklaşımın olmaması gerekir” şeklinde konuştu.

  TÜRKİYE'NİN ALEYHİNE OLAN HERHANGİ BİR FAALİYETE İZİN VERMEYİZ

  Fetullahçı Terör Örgütü’nün Azerbaycan’da faaliyet göstermesi konusunda da konuşan Paşayeva, “Azerbaycan, Türkiye’nin aleyhine olan herhangi bir faaliyete izin vermez. Böyle bir şey 25 yıldır, hiç kimse getirip de şu olmuştu da, şuna izin verilmişti de diyemez. Çünkü bu konuda Azerbaycan Cumhurbaşkanımız, Türkiye ziyaretinde açık bir şekilde söyledi. ‘Türkiye’nin gücü bizim gücümüz, sizin gücünüz de bizim gücümüz’ dedi. Türkiye’yi zayıflatacak, Türkiye’ye zarar verecek hiçbir şey Azerbaycan’da olamaz ve Azerbaycan’da kimse ona destek veremez” ifadelerini kullandı.

  TERÖRE DESTEK VERENLER CEZALANDIRILIR

  Son olarak HDP’li milletvekillerinin tutuklanmasıyla ilgili konuşan Paşayeva, teröre destek verenlerin milletvekili olması veya politikacı olmasının kişiyi hiçbir şeyden uzak tutmayacağını kaydetti. Paşayeva, “Terör örgütü Türkiye’ye çok zarar verdi. Ne zarar verdiğini hepimiz biliyoruz. Ne kadar insanımızı kaybetti, Türkiye’ye her konuda çok zarar verdi ve terör örgütüne destek verilmemesi gerekir. Dünyanın her yerinde terör örgütüne destek verenler cezalandırılır. Terör örgütüne destek verenlere dokunmayan bir ülkeyi dünyanın hiçbir ülkesini tanımıyorum, terör örgütüne kim destek verirse, hepsi cezalandırılır. Burada başka bir yaklaşım yok. O yüzden Türkiye’nin hakkı vardır, terör örgütüne destek veren insanların sorgulanması lazım. Sizin milletvekili olmanız, politikacı olmanız sizi hiçbir şeyden uzak tutamaz. Azerbaycan’da da bu böyledir, eğer herhangi bir insan terör örgütüne destek verirse, ne milletvekili kimliği onu kurtarır ne de başka bir şey onu korur, işin adı terör ise hiçbir şey de onu koruyamaz. O yüzden Türkiye devleti de araştırmaya başlamış ve terör örgütüne desteği varsa tabi ki cezalandırılacaklar. Bir şeye destek vermeyen insan mahkemeden korkmaz. Eğer bir insan suçsuzsa mahkeme 10 sefer çağırsa da onun korkusu olmaz, gene gider. Yani o yüzden Türkiye Devletinin bu konuda hakkı var, buna da başka bir şey ilave etmemize gerek yok” dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir