Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
363.376
0.67%
19ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 19 C

  Bağımsızlık yanlısı vekilin dokunulmazlığı kaldırıldı

  İspanya Meclisi, Katalonya Demokrat Parti'nin Meclis Sözcüsü Homs'un dokunulmazlığını kaldırdı.
  • AA
  • 22.11.2016 - 23:32
  Bağımsızlık yanlısı vekilin dokunulmazlığı kaldırıldı

  Bağımsızlık yanlısı vekilin dokunulmazlığı kaldırıldı #1

  İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetimindeki bağımsızlık yanlısı girişimlerle bağlantılı olarak, Anayasa Mahkemesinin kararlarına itaatsizlik ve görevini kötüye kullanmakla suçlanan Katalan Milletvekili Francesc Homs'un dokunulmazlığı kaldırıldı.

  248 OYLA KABUL EDİLDİ

  Katalan milletvekiliyle ilgili soruşturmanın ardından yargı yolunun açılmasına kanaat getiren Yüksek Mahkeme'nin talebi üzerine Homs'un dokunulmazlığının kaldırılmasıyla ilgili İspanya Meclisi'nde kapalı oturum ve oylama yapıldı. Homs'un yargılanmasının önünü açan dokunulmazlığının kaldırılması kararı 91'e karşı 248 oyla kabul edildi.

  Bağımsızlık yanlısı vekilin dokunulmazlığı kaldırıldı #2

  SOSYALİST ANA MUHALEFET DE DESTEK VERDİ

  İktidardaki sağ görüşlü Halk Partisi (PP), ona dışarından destek veren liberal görüşlü Ciudadanos ve ekim ayında kullandığı çekimser oyuyla azınlık hükümetinin kurulmasını sağlayan, ana muhalefetteki sol görüşlü Sosyalist İşçi Partili (PSOE) milletvekilleri, Homs'un dokunulmazlığının kaldırılmasından yana oy kullandı.

  DAVA GELECEK İLKBAHARDA BAŞLAYACAK

  Kamu görevlerinden men talebiyle yargılanacak Homs'un davasının gelecek ilkbaharda başlaması öngörülüyor. Anayasa Mahkemesinin iptal kararına rağmen Katalonya'da 9 Kasım 2014'te yapılan, bağımsızlık yanlısı, yasa dışı halk oylaması sırasında dönemin Katalonya Hükümet Başkan Yardımcısı olan Homs, Katalonya Demokrat Parti'nin (PDECAT) Meclis Sözcülüğü görevini yürütüyor.

  "İSPANYA'DA DÜŞÜK KALİTEDE DEMOKRASİ"

  Dokunulmazlık hakkı kaldırılan Homs, "İspanya'da düşük kalitede bir demokrasi" olduğunu savunurken, eski Katalonya Başkanı Artur Mas da "Akla ve mantığa dayanmayan bu yargılama, İspanya için bir utançtır. Homs, demokrasinin temellerini, düşüncelerini savunduğu için yargılanacaktır." şeklinde konuştu.

  BAŞBAKAN RAJOY KİMSE YASALARI ÇİĞNEYEMEZ DEDİ

  İspanya Başbakanı Mariano Rajoy da Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) Partisinden Senatör Santiago Vidal'ın yönelttiği soru önergesine cevaben Senato'da yaptığı konuşmada, Homs'un yargılanma sürecine değinerek, "Ne siz ne ben ne de herhangi birinin, yasaları çiğnemesi meşrudur. İlk önceliğimiz yasaları yerine getirmektir. Ben Katalonya ile diyaloğa her zaman açığım ama diyaloğa başlamak için referandum yapılmasının ön şart olarak konulmasını kabul edemem. İspanya'nın demokratik bir devlet olmadığı suçlamaları sahtedir." diye konuştu.

  Bağımsızlık yanlısı vekilin dokunulmazlığı kaldırıldı #3

  5 KATALAN SİYASETÇİ İÇİN HUKUKİ SÜREÇ DEVAM EDİYOR

  Bağımsızlık yanlısı girişimleri nedeniyle 5 Katalan siyasetçi hakkında hukuki süreç devam ediyor. Yargılanan siyasetçilerden, Katalonya Meclis Başkanı Carme Forcadell, 16 Aralık'ta Katalonya Yüksek Mahkemesi tarafından ifade vermeye çağrıldı.

  Bağımsızlık yanlısı vekilin dokunulmazlığı kaldırıldı #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir