Dolar
6.7653
0.1851%
Euro
7.6312
-0.3486%
Altın
1685.17
-1.694%
Borsa
110021.83
0.4426%
G. Altın
366.799
-1.4336%
Bitcoin
65788.56
-0.186%
16ºC
İstanbul
Güneşli 16 C

  Bahreyn İran'ı BM'ye şikayet etti

  Bahreyn'in, içişlerine müdahale ettiği dolayısıyla İran'ı Birleşmiş Milletlere şikayet ettiği bildirildi.
  • AA
  • 03.10.2015 - 00:12

  Bahreyn İran'ı BM'ye şikayet etti

  Bahreyn Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "BM Genel Kurulu toplantıları kapsamında New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Halid bin Ahmed bin Muhammed Al Halife, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile yaptığı görüşmede 'Bahreyn'e karşı açıkça ihlaller gerçekleştirmesi ve içişlerine müdahaleye devam etmesi' nedeniyle İran hakkında resmi olarak şikayet sundu" denildi.

  Açıklamada ayrıca "İçişlerine müdahale, radikal grupları kullanma, adaletten kaçanları barındırma, terör örgütleri için askeri kamplar kurma, silah ve patlayıcı kaçakçılığı aracılığıyla civar ülkeleri kontrol altına alma çalışmaları kapsamında ilişkileri tırmandırma yolunu seçen İran'dır" ifadelerine yer verildi.

  Bahreyn Dışişleri Bakanlığından dün yapılan yazılı açıklamada, "Bahreyn'in Tahran Büyükelçisi Raşid Saad ed-Duseri'nin geri çekilmesine karar verilmiş ve İran'ın Manama Maslahatgüzarı Muhammed Rıza Babai'nin de ülkeyi terk etmesi için 72 saat süre tanınmıştır" ifadelerine yer verilmişti.

  Açıklamada Bahreyn yönetiminin, "İran'ın tüm uluslararası kanun, sözleşme, komşuluk ilkeleri ve karşılıklı saygı çerçevesine aykırı şekilde, ülkenin bağımsızlık ve egemenliğine karşı yaptığı ihlalleri nedeniyle bu kararı aldığı" ifade edilmiş, İran, "terörü desteklemek ve basın aracılığıyla şiddete teşvik etmek, silah ve patlayıcı madde kaçakçılığı, yardım ve yataklık ederek terörist gruplara destek vermekle" suçlanmıştı.

  Dün gündüz saatlerinde ise Bahreyn'in başkenti Manama'da düzenlenen operasyonda çok sayıda mühimmat ve silahın yanı sıra "İran ve Irak'taki terör örgütleriyle ilişkisi" bulunan bazı kişilerin yakalandığı bildirilmişti.

  Bahreyn, 2011 yılında Arap Baharı sürecinde Şii çoğunluk ve Sünni muhaliflerin monarşiye karşı kitlesel ayaklanmalarını Suudi Arabistan'ın askeri desteğiyle bastırmıştı. İran, Basra Körfezi'ndeki monarşiye karşı ayaklanmalara desteğini açıklarken, Bahreyn ise Tahran'ı ülkesindeki Şiileri kışkırtmak ve silahlandırmakla suçlamıştı.

  Görüş Bildir