Petrol
109.21
0.00%
Euro
17.4912
-0.21%
Dolar
16.6908
-0.05%
Altın
969.84
-0.01%
Borsa
2405
0.14%
Bitcoin
318.230
-6.37%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  Balkan ülkelerinden Suriyelilerle ilgili ortak bildiri

  10 Balkan ülkesi, uluslararası korumaya muhtaç olanların ülkelerine en yakın ülkelerde kalması gerektiğini savundu.
  • 25.02.2016 - 11:21
  Balkan ülkelerinden Suriyelilerle ilgili ortak bildiri

  Balkan ülkelerinden Suriyelilerle ilgili ortak bildiri #1

  Avusturya, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Kosova, Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Slovenya’nın içişleri ve dışişleri bakanları, Viyana’da düzenlenen ‘Sığınmacıları Birlikte Yönetmek’ başlıklı toplantı sonrası ortak bir deklarasyon imzaladı.

   

  "DÜZENSİZ MÜLTECİ AKIMI TERÖRİZMİ YAYIYOR"

  Batı Balkan rotasında artan mülteci akınından endişe edildiği ve mevcut sığınmacı durumunun bölge için ciddi tehdit oluşturduğu belirtilen bildiride, mülteci rotasının çok çabuk değiştiği ve bunun bölgedeki devletler üzerinde baskı oluşturduğu vurgulandı. Deklarasyonda, Avrupa’da istikrar ve güvenliğin Batı Balkanlar’dan geçtiği belirtilerek, ‘suç riski, şiddet, aşırıcılık ve terörizmin düzensiz akım nedeniyle yayıldığı’ kaydedildi.

  "ÜLKELERİNE YAKIN ÜLKELERDE KALSINLAR"

  Mülteci krizinin etkili yönetiminin, sürdürülebilir çözüm bulmak için kapsamlı ve koordine bir yaklaşımı gerektirdiği vurgulanan deklarasyonda, "Uluslararası korumaya ihtiyacı olan insanlar, mümkün olduğunca ülkelerine en yakın ülkelerde koruma almalı" dendi.

  "BALKANLAR'DA MÜLTECİ AKINI AZALMALI"

  İltica hakkının kişiye istediği ülkeye seyahat etme özgürlüğü tanımadığı belirtilen deklarasyonda, "Sınırsız sayıda başvuruyu işleme almak, sınırlı kaynak ve kabul merkezleri, iç güvenliğe ve sosyal uyuma ve entegrasyona olumsuz etkileri nedeniyle mümkün değil" denerek, Batı Balkanlar boyunca mülteci akınının azaltılması gerektiği kaydedildi.

  "SIĞINMACILAR MAKEDONYA SINIRINDA DURDURULMALI"

  Deklarasyonda, "Seyahat dokümanları olmayan, sahte veya yanlış bilgi veren ve milliyeti veya kimliği hakkında yanlış bilgi veren sığınmacıların sınırlardaki girişleri reddedilmeli" ifadesi de yer aldı. Ayrıca bölgedeki sığınmacı baskısının azaltılması için Türkiye’yle işbirliğinin artırılacağına dikkat çekildi. Deklarasyona imza atan ülkeler, sığınmacıların Makedonya sınırında durdurulmasını, kontrollerin artırılmasını ve Avrupa’nın sığınmacılar için cazibe merkezi olmaktan çıkarılmasını savunuyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir