Euro
10.0683
-0.68%
Dolar
8.4545
-1.1%
Altın
497.81
0.21%
Borsa
1.392
2.27%
Bitcoin
336.950
-0.87%
31ºC
İstanbul
Güneşli 31 C

  Ban Ki Moon: Ukrayna kar deliğe dönüşmemeli

  BM Genel Sekreteri Ban, Kırım'da pazar günü düzenlenmesi planlanan referanduma ilişkin konuştu.
  • 14.03.2014 - 22:30
  Ban Ki Moon: Ukrayna kar deliğe dönüşmemeli

  Ban Ki Moon: Ukrayna kar deliğe dönüşmemeli #1

  Genel Sekreter Ban, Ukrayna'daki gelişmelere ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, taraflarla yaptığı görüşmelerde Ukrayna'nın egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğini vurguladığını söyledi.

  Ukrayna'da yol ayrımına gelindiğinin altını çizen Ban, "Bu pozisyonlar ve söylemlerin sertleşmesi sürdükçe Ukrayna'daki durum herşeyi yutan bir kara deliğe dönüşme riski taşıyor" dedi.

  BM Güvenlik Konseyi'nin bu konuda bir çok kez toplantı düzenlediğini, ancak uluslararası toplumun soruna çözüm bulamadığını ifade eden Ban, "Tüm tarafları gelecek günlerde yaşanabilecek provokasyonlar ve acele kararlara karşı uyarıyorum. Herkes doğrudan diyalog ve siyasi çözüme odaklanmalı" ifadelerini kullandı.

  BM'nin sorunun çözümü için üzerine düşeni yapacağını belirten Ban, bugüne kadar çabaların sonuç vermemesine rağmen barışçıl çözüm için halen fırsat olduğunu dile getirdi.

  Ban, bu sabah Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştüğünü de kaydederek, "Putin ile soruna kalıcı ve adil bir siyasi çözüm bulunması için çalışılması gereğini ele aldık" diye konuştu.

  Gazetecilerin Kırım'daki referandum konusunda halka ne tavsiye ettiğini sormaları üzerine de Ban, bölgede yaklaşan referandum nedeniyle durumun hassasiyet kazandığını vurgulayarak, "Kırım'da, Ukrayna'nın egemenlik ve toprak bütünlüğünü etkileyecek acele karar ve uygulamalardan kaçınılması gerekir" dedi.

  BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KIRIM'A GİREMİYOR

  Öte yandan Ukrayna'da bulunan BM İnsan Haklarından Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı İvan Simonovic, Rusya'nın özellikle Kırım bölgesinde insan hakları ihlalleri yapıldığını öne sürerek bölgeye asker çıkarmasına "Ukrayna'da, askeri müdahaleyi gerektirecek yaygın insan hakları ihlali yok" diye yanıt verdi.

  Kırım'da bazı hukuksuz tutuklamalar ve tacizlerin rapor edildiğini ifade eden Simonovic, BM insan hakları yetkilileri olarak Kırım'a girmelerine izin verilmediğini dile getirdi.

  Tatarların durumuna ilişkin de açıklama yapan Simonovic, bazı Tatarların Kırım'dan ayrılarak Ukrayna'nın diğer bölgelerine gittiğini ancak bu sayının çok fazla olmadığını söyledi.

  Kırım'dan ayrılan Tatarlardan görüşme imkanı bulduklarının herhangi bir şiddet olayı rapor etmediklerini kaydeden Simonovic, ancak bölgedeki durum nedeniyle yine de insanların korku ve panik içinde olduğunu dile getirdi.

  Simonovic, BM insan hakları misyonunun Ukrayna'daki görevinin 18 Marta kadar süreceğini sözlerine ekledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir