Petrol
85.12
0.11%
Euro
17.8267
-0.09%
Dolar
18.4297
0.09%
Altın
971.99
-0.12%
Borsa
3282
0.00%
Bitcoin
351.762
-0.20%
16ºC
İstanbul
Açık 16 C

  Ban Ki-mun'a Rohinya tepkisi

  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Myanmar ziyaretinde kullandığı Rohinya telafuzzu nedeniyle eleştirildi.
  • 14.11.2014 - 02:49
  Ban Ki-mun'a Rohinya tepkisi

  banki mun

  Myanmar'ı ziyaret eden Ban, Nay Pyi Taw'daki basın toplantısında ''Rohinya'' ismini kullanması dikkati çekti. Ban, Myanmarlı liderlere insan haklarını destekleyerek kışkırtmaları engellemeleri tavsiyesinde bulunarak, Rohinyalılara yönelik insanı bir yaklaşımın garanti altına alınması gerektiğini kaydetti.

  BAN Kİ-MUN'A ROHİNYA ELEŞTİRİSİ

  Rohinya eyaleti Başbakanı Maung Maung Ohn ise BM Genel Sekreteri Ban'ın ''Rohinya'' ismini kullanmasının ''güvensizliği teşvik ettiğini'' savunarak, bu durumun Bengal ile Rohinya toplumlarının yanı sıra uluslararası toplum ve Myanmar halkı arasında bölünmeye neden olduğu gerekçesiyle eleştirdi.

  Bu arada ABD'li yetkililer, Rohinyalı Müslümanların Bangladeş'ten gelen göçmenler olarak kaydettirilmesiyle ilgili Myanmar hükümetinin planını eleştirerek, Rohinyalıların vatandaşlığa geçirileceği bir yeni plan üzerinde çalışılması gerektiğini tavsiye ediyor.

  Toplantıda konuşan ABD'li Güvenlik Danışmanı Ben Rhodes, Rohinyalıların yasal prosedür kapsamında vatandaşlığa geçirileceği yeni bir planı görmek istediklerini kaydederek, Myanmar hükümetinin mevcut planının uluslararası haklara aykırı olduğunu ifade etti. Myanmar yönetimi, yabancı yardım kuruluşlarının ve hükümetlerin ''Rohinya'' isminin kullanılmasına şiddetle karşı çıkıyor.

  BM tarafından dünyada en fazla eziyet gören etnik gruplardan birisi olarak kabul edilen Rohingyalılar, yerlerinden edilme, işkence, seyahat ve ticaret yasakları ile öldürülme olaylarının ardından şimdi de çocuk sınırlamasıyla karşı karşıya bulunuyor. Myanmar'da 2012'den bu yana meydana gelen ve Müslümanları hedef alan şiddet olaylarında, 200 kişi öldü, 140 bin kişi evsiz kaldı.


  Görüş Bildir