Dolar
6.8607
-0.0014%
Euro
7.8032
0.3601%
Altın
1812.7
0.1923%
Borsa
118712.51
0%
G. Altın
399.882
0.2431%
Bitcoin
64263.43
-0.2126%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 23 C

  Barbaros Türk Deniz Grubu korsanların korkulu rüyası oldu

  Gölcük’teki Poyraz Rıhtımı'ndan uğurlanan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu Somali'deki görevine başladı.
  • 08.06.2014 - 14:54
  Barbaros Türk Deniz Grubu korsanların korkulu rüyası oldu

  Barbaros Türk Deniz Grubu korsanların korkulu rüyası oldu #1

  Dünya denizlerinde sancak göstererek Afrika ülkeleri ile ikili ilişkilerin geliştirilmesine ve yeni ilişkilerin kurulmasına katkı sağlamak maksadıyla oluşturulan Tuğamiral Ali Murat Dede'nin komuta ettiği Barbaros Türk Deniz Görev Grubu gemileri TCG Gediz (F-495) ve TCG Oruçreis (F-245) firkateynleri ile TCG Heybeliada (F-511) korveti ve TCG Yb. Kudret Güngör (A-595) lojistik gemisi 17 Mart'ta Gölcük deniz Üssü'nden törenle uğurlandı. Türk Donanması mensubu gemiler, geçen ay 148 yıl aradan sonra Afrika Kıtası'nı dolaşıp Ümit Burnu'nu da geçti.

  Barbaros Türk Deniz Grubu korsanların korkulu rüyası oldu #2

  YARDIM MALZEMESİ DE GÖTÜRDÜLER

  Amiral gemisi TCG Gediz Fırkateyninin, 102 günlük seyrin 80’inci günü olan geçen perşembe günü Somali’nin Mogadişu Limanını ziyaret etmesi büyük ilgiyle karşılandı. Gemiyi Somali Cumhurbaşkanı Hassan Sheikh Mohamudi, Somali Başbakanı Abdıweıı Sheikh Ahmed, Somali Başbakan Yardımcısı, Somali Savunma Bakanı, Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarının da aralarında bulunduğu 13 kişilik Somali heyeti ziyaret ederken, Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçisi ev sahipliğinde TCG Gediz Firkateyni de öğle yemeğinde ağırlanmıştı. Türkiye Sağlık Bakanlığı koordinesinde Somali’ye gönderilen 702 koli ilaç yardımı ile, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve TİKA tarafından gönderilen gıda ve tekerlikli sandalye yardımlar, çocuklar için gönderilen oyuncaklar ihtiyaç sahiplerine iletilmek üzere burada Türk Kızılayına teslim edilmişti.

  Barbaros Türk Deniz Grubu korsanların korkulu rüyası oldu #3

  AMFİBİ VE SAT TİMLERİ DE VAR

  Barbaros Türk Deniz Görev Grubu dünden itibaren de Somali açıkları ile Aden Körfezi'nde Deniz Haydutluğu ile Mücadele faaliyetlerine başladı. TCG Yarbay Kudret Güngör Akaryakıt Gemisi'nden ikmallerini açık denizde alan gemilerimiz, bu bölgede sık görülen deniz haydutluğu olaylarına göz açtırmıyor. Her türlü donanıma sahip gemilerde ayrıca amfibi ve SAT timleri de bulunuyor. Gemilerin bölgede olması ve deniz haydutluğu ile mücadeleye katılmasının, bu bölgeden geçen diğer ülke gemilerini büyük ölçüde rahatlattığı belirtiliyor. Barbaros Türk Deniz Görev Grubu deniz haydutluğu mücadeleye devam ederken Cibuti ve Sudan liman ziyaretlerinin ardından 27 Haziran 2014 tarihinde yurda dönecek ve Gölcük’te yapılacak törenle uzun süredir ailesinden ayrı olan personel ailelerine kavuşacak.

  Barbaros Türk Deniz Grubu korsanların korkulu rüyası oldu #4

  Görüş Bildir