Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
441.096
-0.11%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  Barselona'da yapılan 5 bin kişilik konser deneyi sonuçlandı

  27 Mart tarihinde yapılan 5 bin kişilik konser sonrasında koronavirüsün bulaştığına dair bir belirtiye rastlanmadığı duyuruldu.
  • DHA
  • 28.04.2021 - 09:58
  • Güncelleme : 28.04.2021 - 10:10
  Barselona'da yapılan 5 bin kişilik konser deneyi sonuçlandı

  İspanya'nın Barselona kentinde düzenlenen ve koronavirüs salgınına rağmen sosyal mesafenin korunmadığı 5 bin kişilik bir rock konseriyle ilgili sonuçlar gün yüzüne çıktı.

  Yapılan açıklama ile 27 Mart tarihinde gerçekleştirilen etkinlik sonrası koronavirüsün bulaştığına dair bir belirtiye rastlanmadığını duyuruldu.

  SOSYAL MESAFE KURALINA UYULMADI

  Palau Sant Jordi kapalı spor salonunda düzenlenen konser öncesi tüm seyirciler, koronavirüs testinden geçirildi.

  Özel bir havalandırma sisteminin kullanıldığı mekanda tüm seyirciler FFP2 tarzı maskeler taktı, tuvalet ve barların kullanımında ise bazı özel kurallara dikkat edilmesi istendi.

  Ancak seyirciler arası sosyal mesafe kuralına uyulmadı.

  Barselona da yapılan 5 bin kişilik konser deneyi sonuçlandı #1

  “HİÇBİR BELİRTİYE RASTLAMADIK”

  Germans Trias i Pujol Hastanesi doktorlarından Josep Maria Llibre, bu konserle birlikte büyük bir koronavirüs deneyi yaptıklarını ve doğru önlemler alındığı takdirde bu tarz organizasyonların güvenli olduğunu ispatladıklarını söyledi.

  Llibre, "Konser esnasında koronavirüsün bulaştığına dair hiçbir belirtiye rastlamadık. Bu da zaten araştırmamızın hedefiydi." diye konuştu.

  “HERKES BİZE BUNU NASIL BAŞARDIĞIMIZI SORUYOR”

  Llibre ayrıca maske kullanımı, iyi havalandırma ve koronavirüs testi yapıldığı takdirde buna benzer kalabalık etkinliklerin düzenlenmesinde bir sakınca olmadığını da sözlerine ekledi.

  Rock grubu Love of Lesbians, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, konsere katılan ve konserde emeği geçen herkese teşekkür ederken, Katalonya Özerk Bölgesi Kültür Bakanı Angels Ponsa, "Tüm dünyanın gözleri üzerimizdeydi. Herkes bize bunu nasıl başardığımızı soruyor." ifadelerini kullandı.

  Barselona da yapılan 5 bin kişilik konser deneyi sonuçlandı #2

  KONSER KAYNAKLI OLMAYAN 6 VAKA TESPİT EDİLDİ

  Yapılan açıklamada, konserden 15 gün sonra etkinliğe katılan 6 kişide koronavirüs tespit edildiği, bunlardan 4'üne virüsün konserde bulaşmadığının kesinleştiği, diğer 2 vakanın kaynağının ise belirsizliğini koruduğu kaydedildi.

  Araştırmacılar geçtiğimiz aralık ayında kapalı bir mekanda 500 kişinin katıldığı bir konser düzenlemiş ve tüm seyirciler organizasyon öncesi koronavirüs testine sabit tutulmuştu.

  Yapılan araştırmalarda hiçbir seyircide koronavirüs izine rastlanmamıştı.

  Dünya üzerinde Hollanda, Almanya, Rusya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde de koronavirüsün yayılma gücünü test etmek amacıyla geçtiğimiz ay ve haftalarda benzer konserler düzenlenmişti.

  Barselona da yapılan 5 bin kişilik konser deneyi sonuçlandı #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir