Petrol
91.53
-0.29%
Euro
18.4844
-0.33%
Dolar
18.579
0.04%
Altın
1.022
-0.74%
Borsa
3476
0.00%
Bitcoin
377.356
1.09%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C

  Barzani: Kürt ulusu gün gelecek birleşecek ve..

  Mesut Barzani: Kürt ulusu, gün gelecek birleşecek ve kendi kaderini tayin edecek.
  • 28.03.2012 - 17:55
  Barzani: Kürt ulusu gün gelecek birleşecek ve..

  Barzani: Kürt ulusu gün gelecek birleşecek ve.. #1

  Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, hiçbir bölünme ve birliğin zorla olamayacağını, bunun örneklerinin Çekoslovakya ve Almanya'da görüldüğünü belirterek, "Kürt ulusu, gün gelecek birleşecek ve kendi kaderini tayin edecek. Ben şiddeti benimsemiyorum ve şiddet ve silah ile çözülecek bir mesele olarak da görmüyorum" dedi.

  KÜRT DEVLETİNE İZİN VERİLMEDİ

  Merkezi Bağdat'ta bulunan El-Şarkiye televizyonuna konuşan Bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Mesut Barzani, çarpıcı açıkmlamalarda bulundu. Yıllardır Kürtlere karşı büyük bir zalimlik yapıldığını, ancak Kürtlerin de bir gün birleşerek müjde vereceğini kaydeden Barzani, "Bu gerçek gözardı edilemez. Bizde bir ulusuz, diğerleri gibi. Fars, Arap, Türk ulusundan bir eksiğimiz yoktur. Arap ulusu kaç ülkede bölünmüş. Kürdistan kaç ülke arasında bölünmüş ve hiçbir zaman Kürt devleti olmasına izin verilmedi" dedi.

  'HİÇBİR BÖLÜNME VE BİRLİK ZORLA OLMAZ'

  Hiçbir bölünme ve birliğin zorla olamayacağını, bunun örneklerinin Çekoslovakya ve Almanya'da görüldüğünü söyleyen Mesut Barzani, şöyle konuştu:

  "Zorla bölünenler 40 yıl aradan sonra yine birleştiler, 40 yıllık bir ayrılmadan sonra. Kürt ulusu gün gelecek birleşecek ve kendi kaderini tayin edecek. Ben şiddeti benimsemiyorum. Şiddet ve silah ile çözülecek bir mesele olarak da görmüyorum. Herkes de bunu bilmeli. Tarihten bugüne kadar Kürtlere karşı büyük bir zulüm yapılmıştır ve bu halka karşı artık insafa gelinmelidir. Herkes bir müjdeyi bekliyor. Bu müjde her an da açıklanabilir. Ama ben de bilmiyorum, ben de buna şahit olabilirim, torunlarım da. Ama bu müjde gerçekleşecek ve engellenemeyecek bir gerçektir."


  Görüş Bildir