Euro
10.3686
0.48%
Dolar
8.869
0.59%
Altın
495.45
-0.15%
Borsa
1.384
-0.57%
Bitcoin
370.496
-2.83%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 19 C

  Barzani: Türk devleti Öcalan ile görüşsün

  Neçirvan Barzani: "Türk devleti gerçekten PKK sorununu çözmek istiyorsa.."
  • 16.10.2012 - 15:42
  Barzani: Türk devleti Öcalan ile görüşsün

  Barzani: Türk devleti Öcalan ile görüşsün #1

  Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Türkiye ve PKK arasında arabulucuk yapmaya hazır olduklarını belirtti.

  KÜRTLER 3 ÖNERİ SUNDU

  Erbil'de yayımlanan Hewler gazetesinde yer alan habere göre, Başbakan Neçirvan Barzani, İngiliz Yayın Kurulu BBC'nin Farsça bölümünün sorularını yanıtladı. Başbakan Barzani, PKK ile Türkiye arasında arabuluculuk yapmaya hazır olduklarını, Türkiye'deki Kürtler'in sorununun çözümü için 3 öneri yaptıklarını söyledi.

  "TÜRK DEVLETİ ÖCALAN İLE GÖRÜŞSÜN"

  Barzani, bu önerilerden birinin PKK'nın hapisteki başkanı Abdullah Öcalan'ın şartlarının iyileştirilmesi olduğunu söyledi. Neçirvan Barzani, şöyle konuştu: "Türk devleti gerçekten PKK sorununu çözmek istiyorsa, PKK ve hatta başkanı Abdullah Öcalan ile görüşmelidir. PKK'nın kayıtsız şartsız silah bırakması talebi mantıklı değil. Türkiye Kürtleri'nin sorununu çözmek için önerilerimiz oldu. Türkiye ile PKK arasında arabulucu olmaya, hatta iki taraf arasında yapılacak görüşmelere ev sahipliği yapmaya hazırız. İlk başta PKK ve Türkiye çatışmaları durdurmalıdır. Öcalan'ın hapishane şartlarının iyileştirilmesi ve Kürt sorununun çözümü için ciddi görüşmelere başlanması gerekiyor."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir