Dolar
7.2369
-1.3737%
Euro
8.5365
-0.9192%
Altın
1988.27
-1.9382%
Borsa
1094.71
1.7842%
G. Altın
462.363
-3.3621%
Bitcoin
84989.44
-2.4228%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C
  Başbakan Erdoğan Nijer'de - Galeri

  Başbakan Erdoğan Nijer'de - Galeri

  Başbakan Erdoğan, Afrika seyahatinin ikinci durağı olan Nijer'de
  • 08.01.2013 - 22:53
  Başbakan Erdoğan Nijer'de - Galeri

  Başbakan Erdoğan Nijer de - Galeri #1

  Nijer'e giderek bir ilke imza atan Erdoğan, bu ülkede sıcak mesajlar verdi.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Nijer'de Türk - Nijer iş forumuna katıldı. Burada iki ülke iş adamlarına hitap eden Başbakan, "Biz Afrika'yı sömürenler gibi düşünmüyoruz. Biz sömürü anlayışına karşı kardeşlik nasıl olur onu göstermek için buradayız" dedi.

  ERDOĞAN'A NİJER'DE COŞKULU KARŞILAMA

  BAŞBAKAN'DAN BİR İLK

  Başbakan Erdoğan, tarihi Afrika ziyaretinin ilk ayağı olan Gabon'un ardından Nijer'e geçti.

  Kara kıtanın sıcak ülkesi Nijer'de renkli görüntülerle karşılanan Başbakan Erdoğan, bu ziyaretiyle bir ilke de imza attı. Zira Erdoğan, Nijer'e ziyaret gerçekleştiren ilk Türk Başbakan oldu.

  Türk ve Nijer iş adamları, iş forumunda 700 görüşmeye imza attı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da görüşmelerin ardından Türk-Nijer iş forumuna katıldı ve iş adamlarına hitap etti.

  "SÖMÜRGECİ BİR MANTIKLA GELMEDİK"

  Başbakan Erdoğan, "Biz Afrika ile sömürgeci bir mantıkla tek taraflı olarak değil, karşılıklı fayda temeli ile iki taraflı kazanç elde etmek istiyoruz. Biz Nijer'de onun için varız. Bizim derdimiz buraların petrolü, altını, elması bunların ötesinde, biz kardeşliğimizi dostluğumuzu on yıllarca burada oluşturulan sömürü anlayışına karşı kardeşlik nasıl olur, özgürlük mücadelesi nasıl olur biz bunu gösterebilmek için Nijer'deyiz" dedi.

  İki ülke arasındaki ilişkilerin hızla arttığına dikkati çeken Başbakan, ticaret hacminin daha iyi seviyelere gelebileceğine işaret etti.

  "TİCARETİMİZ ARTIYOR"

  Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

  "Afrika'da hala 16 iş kolumuz faaliyet gösteriyor. Nijer ile ilişkilerimiz devamlı artış gösteriyor. 2009'dan bu yana artış görüyoruz. 2009'da 11 milyon olan ticaret hacmimiz 2012'de 34 milyon dolara çıktı, son iki ayda bu rakam 39 milyona ulaşmış vaziyette. Bunu daha ileriye taşımamız gerekiyor."

  Türk iş adamlarına Nijer'in temel sorunlarını çözme konusunda çağrıda bulunan Başbakan Erdoğan, "Şu anda Nijer'in çok çok önem verdiği ama farklı ülkelerin ilgilenmediği barajlar konusunda sıkıntısı var. Burada girişimcilerimiz barajlara girebilir. Hidroelektrik santraller konusunda buraya girebilirsiniz. İçme suyu kullanma suyuna buraya girebilirsiniz" diye konuştu.

  "AFRİKA'DA ELÇİLİK SAYIMIZ 34'E ÇIKACAK"

  Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin Afrika'ya verdiği önemi ise şu sözlerle özetledi:

  "Afrika'da halen 26'sı sahra altı Afrika'da olmak üzere toplam 31 büyükelçiliğimiz bulunuyor. 2013 yılında da Çad, Cibuti büyükelçiliklerimizin faaliyete geçmesi ile bu sayı 34'e ulaşacak. Bizim bu çabalarımızın yanında Afrikalı kardeşlerimizin de karşı adım atmasını bekliyoruz."

  Görüş Bildir