Petrol
112.36
0.38%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
478.500
-0.11%
15ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 15 C
  Batı'dan yeni ekonomik saldırı girişimi

  Batı'dan yeni ekonomik saldırı girişimi

  Berat Albayrak'ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı (YEP) iş ve ekonomi düyasına güven sağladı. Bu durumu aksine çevirmeye çalışan Batı iktisadı, Fitch ve OECD üzerinden Türk ekonomisini karalıyor.
  • Haber Merkezi
  • 21.09.2018 - 10:58
  • Güncelleme : 21.09.2018 - 12:01

  Türkiye'nin ekonomideki atılımları devam ediyor.

  İçinde bulunulan zorlu koşullara karşın sağlam adımlar atan Türk ekonomisine karşı açık bir saldırı başlatıldı.

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı (YEP) iş dünyasına umut aşılarken uluslararası ekonomi platformları Türkiye'nin ekonomik şartlarını kaotik olarak göstermeye çalıştı.

  BÜYÜME BEKLENTİLERİ DÜŞÜRÜLDÜ

  Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), OECD Türkiye'nin 2018 ve 2019 yılları için büyüme tahminlerini düşürdü.

  Kuruluş, küresel ekonominin, gelişen piyasaların keskin bir şekilde kötüleşmesi ve ticaret gerilimlerinin yoğunlaşması ile birlikte "yüksek belirsizlik"le karşı karşıya olduğunu kaydetti.

  Batı dan yeni ekonomik saldırı girişimi #1

  YÜKSEK BÜYÜMEYE RAĞMEN

  Türkiye OECD verilerine göre büyüme hızında zirvede. Yakalan ivmeye karşılık OECD kendi yayınladığı rakamları bile yalanlar nitelikte açıklamalar yapıyor.

  Bu olumsuz analiz, Paris merkezli OECD'yi bu ve gelecek yıl için küresel büyüme tahminlerini aşağı çekmeye yöneltti ve Türkiye, Arjantin, Güney Afrika ve Brezilya için tahminlerde keskin düşüşlere gidildi.

  Batı dan yeni ekonomik saldırı girişimi #2

  TL İLE KİRALAMA FITCH'İ RAHATSIZ ETTİ

  Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'de yerleşik kişilerin aralarındaki kiralama kontratlarını döviz cinsinden yapmasını önleyen düzenleme nedeniyle bankaların yurtdışından fonlama temin ettiği DPR seküritizasyonlarda ödeme akışı hacminin azalacağını belirtti.

  Batı dan yeni ekonomik saldırı girişimi #3

  Raporda, “İhracat gelirlerinin 180 gün içerisinde Türkiye’ye getirilmesi düzenlemesinin (ödeme akışı hacminde) telafi edici etkisi olabilir. Fitch, yeni bir düzenleme değişikliği olmaması halinde, Türk DPR notları için ana hassasiyet, bunları kuran Türk bankalarının yerel para cinsinden kredi notlarında potansiyel değişikliklerdir” denildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir