Dolar
7.805
0.0564%
Euro
9.1173
0.1449%
Altın
1881.23
-0.0053%
Borsa
1121.17
0%
G. Altın
472.83
0.1217%
Bitcoin
83485.05
-1.5414%
22ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 22 C
  Batman katliamcısı James Holmes kimdir

  Batman katliamcısı James Holmes kimdir

  ABD'de Batman filmi galasında 12 kişiyi öldüren genç, "tipik seri katil" profiline sahip..
  • 22.07.2012 - 06:46

  Batman katliamcısı James Holmes kimdir #1

  Batman serisinin son filminin ABD Denver'daki ilk gösteriminde bir genç, önce sinema salonuna gaz bombası attı. Ardından perdenin önüne geçerek izleyicileri kurşun yağmuruna tuttu. Biri çocuk 12 kişi öldü. Başkan Obama yatağından kaldırılarak katliamdan haberdar edildi. Yakalanan saldırgan kimliği sorulduğunda "Ben Joker'im" yanıtını verdi. Hürriyet'ten Tolga Tanış, 'Batman Canisi'nin profilini analiz etti.

  DEDESİ, TÜRKÇE ÖĞRENEN İLK ASKERLERDEN

  ABD medyası, katliamın zanlısı James Holmes'un aile üyelerini de araştırdı. Monterey County Herald News'ün haberine göre Holmes, Japonya Cephesi'nde ABD ordusunun üniformasıyla savaşıp madalya kazanmış Californialı bir gazinin torunu.

  İkinci Dünya Savaşı'da Okinava'da görev yapan dedesi Yarbay Robert M. Holmes'un, ABD Ordusu'nun Dil Okulu'nda Türkçe öğrenen ilk askerlerden biri olduğu kayıtlarda yer alıyor. 1963'te ordudan emekli olan Holmes, Monterey'deki prestijli York School'da 17 yıl boyunca saygın bir öğretmen olarak matematik ve bilim dersleri verdikten sonra 1990'da öldü.

  Eşi Mary Jane Crawford Holmes ise Standford Üniversitesi'nde eğitim görmüş, kütüphaneci olarak saygın kurumlarda görev almıştı. Şimdi ABD, iyi eğitimli, saygın bir aileden gelen 24 yaşındaki James Holmes'un nasıl olup da böyle bir krize girip 12 kişinin canına kıydığına şaşıyor.

  MEKSİKA SINIRINDA CENNET GİBİ BİR KENTİN GENCİ

  Holmes'u taşıyanlar genç adamı çekingen, zeki bir kişi olarak tanımlıyor... San Diego'da yetişip büyüyen Holmes, Westview Lisesi'nde futbol oynamış, bu sayede takımla ülkenin pekçok yerine gitme fırsatı bulmuştu. Polis, dün Holmes ailesinin katliam sonrası yaptığı açıklamayı yayınladı. Açıklama şöyle: "Kalplerimiz, bu trajediye karışanların aileleri ve yakınlarıyla birlikte."

  San Diegolu... Amerika'nın en batısında, Meksika sınırında; güneşi, eğlencesi, yemekleriyle cennet gibi kent...

  Westview Lisesi'ni 2006'da dereceyle bitiriyor. Bursla üniversiteye giriyor. 2010'da yine dereceyle bitirdiği California Üniversitesi'nde nöroloji okuyor. Sonra arkadaşlarının anlattığı kadarıyla iş bulamayınca Denver'daki Colorado Üniversitesi'nde yine nörolojide doktoraya başlıyor .

  TİPİK SERİ KATİL PROFİLİ

  Colorado Katliamı'nın 24 yaşındaki zanlısı James Eagen Holmes'un özgeçmişi işte bu kadar. 12 kişiyi öldüren bir ruh hastasının, geçen ay doktora programından ayrılıncaya kadar işe girmek için şirketlere yolladığı CV bu.

  Bu tür hikâyelerde hiç değişmiyor.  Los Angeles Times, Holmes'un lise arkadaşlarıyla konuşmuş. Hepsi de Holmes'un ne kadar nazik bir insan olduğunu anlatıyorlar. "Kesinlikle birini vurabileceğini düşünemezdim", "Çok sessizdi", "Çok kibardı", "Arada konuştuğumda her zaman iyi davranırdı"... Hiçbir katliam ve seri katil öyküsünde değişmeyen sözler.

  Peki niye oluyor? Niye dünyanın en tahmin edilemeyen manyakları ABD'den çıkıyor? Niye bir insan kaynakları sorumlusu olsanız, özgeçmişi önünüze geldiğinde hiç düşünmeden mülakata çağırabileceğiniz biri böyle bir katile dönüşüyor?

  "NİYE SİLAH ALIYORSUN" DİYE SORAN YOK

  Bütün psikososyal faktörleri bir kenara bırakın. Avrupa ve ABD arasında aile, toplum, din bazlı karşılaştırmaları unutun. Afrika gibi bu tür vahşet olaylarının yaşandığı ama medya olmadığından haberleştirilmediği yerleri de bir tarafa koyun. Cevap çok basit; çünkü her psikopat burada elini kolunu sallayarak istediği yerden istediği kadar silah alabiliyor. Silah lobisi itiraz etse, Cumhuriyetçiler inkâr etse bile...

  Dört tane buldular Holmes'un üzerinde. Ve her birini nereden aldığını da teker teker tespit ettiler. Aralarında Glock gibi sofistike silahların da olduğu küçük bir cephanelik kurmuş kendine. Ve kimse de bunları alırken sormamış. Silahlara baktım. Sonra aklıma iki gün önce Özgür Suriye Ordusu'nun Washington temsilcisi ile yaptığım görüşme geldi. ABD hükümetine bir liste verdiklerini ve ihtiyaçları olan silahları söylediklerini anlatmıştı. Niye Wal-Mart'a gidip kendileri almıyorlar ki...

  SAÇLARI JOKER, KIYAFETİ BANE

  Katliamdan sonra yakalandığında polis, "Kimsin?" diye soruyor. Holmes da "Ben Joker"im diyor. Saçlarını kırmızıya boyamış. Üzerinde çelik yelek ve gaz maskesiyle.

  Ateş açmaya filmin ilk dakikalarında başladığına göre fragmanlarında görmüş olmalı. Saçlar Joker ama maskesi ve çelik yeleğiyle aslında son filmdeki kötü adam Bane gibi kuşanıyor Holmes. Fakat Heath Ledger'ın olağanüstü performansı ve senaryosu, sinematografisi, kurgusuyla tüm zamanların en iyi filmlerinden olan serinin ikinci filmi değil de şiddetin görece daha az olduğu üçüncünün böyle bir katliama sahne olması neden? Dedikleri gibi o performans sonrası bir türlü toparlanamayıp ölüme yürüyen Ledger'ın laneti mi? Değil.

  BATMAN ÜÇLEMESİ, SİNEMANIN 11 EYLÜL DENEMESİ

  Serinin yaratıcısı yönetmen Christopher Nolan, bundan sonra sinema tarihinde Joker gibi bir kötü karakter çıkarmakta zorlanacağı için ikincinin yanında sönük kalan bir devam filmi Dark Knight Rises'ta Bane'in yeterince kötü olamadığı; kötünün kimseyi kötü olmaya ikna edemediği... Söylenecek sözlerin hepsini Joker söylediği için yeni lafı olmayan bir aksiyon filmi. Ancak hepsi bir yana Nolan'ın Batman Üçlemesi, bir yönüyle de sinemanın bir 11 Eylül denemesiydi. Sadece Batman Üçlemesi'nin değil, aslında bir dönemi kapatmak istiyorlardı. O kadar ki... Sürekli ABD bayrağı kullanılmış... Ve fon olarak da şimdiye kadar Batman'lerde hep Chicago'dan esinlenilerek hazırlanan Gotham silüeti için Hudson Nehri üzerinde New Jersey tarafına uzanan hayali köprüler dışında birebir New York gösterilmişti. Yıkılan 11 Eylül Kuleleri yerine dikilen Özgürlük Kulesi'nin inşaatına kadar.

  JOKER'İN İKNA EDİCİ KARAKTERİ..

  "Peki sonuç ne oldu? Kapatabildiler mi?" diyorsanız da...

  İkinci filmde Batman'in Joker'le savaşırken gidip gelmesini hatırlıyor musunuz? Kötüye karşı kötünün yöntemlerini kullanması... Filmin başından itibaren süren düalite... Savcı Harvey Dent'in iki yüzü...

  Kara Şövalye filmin başından itibaren hep kendiyle didişiyordu. Ve işin en vurucu kısmında da... O unutulmaz karşılaşma sahnesinde neyin ne olduğunu ona Joker söylüyordu: "Onlar gibi konuşma. Öyle değilsin. Öyle olmak istesen bile. Onlar için, sen de tıpkı benim gibi bir ucubesin. Şimdi sana ihtiyaçları var. Ama olmadığında, seni bir cüzzamlı gibi kenara atacaklar. Ahlaki değerleri, yasaları kötü bir şaka gibi. İlk belada hepsini bıraktılar. Onlar sadece dünya izin verdiği ölçüde iyi olabilirler. Sana göstereceğim. İş tamamlanınca bu medeni insanlar birbirlerini yiyecekler. Ben bir canavar değilim. Ben sadece dönemecin önündeyim."

  İstediler; dönemin bitişini haber veren olmak için heveslendiler. Ancak ikincide o kadar ileri gittiler ki... Ve Joker gibi o kadar ikna edici bir karakter yarattılar ki... Onlar bitirmek istese de Holmes izin vermedi.

  Batman katliamcısı James Holmes kimdir #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir