Euro
15.2787
-0.06%
Dolar
13.5903
0.00%
Altın
793.5950
-0.13%
Borsa
1951
0.31%
Bitcoin
499.173
-2.51%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C

  BBC Genel Müdürü istifa etti

  İngiliz yayın kuruluşu BBC'de bir istifa daha..
  • 11.11.2012 - 14:56
  BBC Genel Müdürü istifa etti

  BBC Genel Müdürü istifa etti #1

  İngiliz yayın kurumu BBC'nin Genel Müdürü George Entwistle, kurumda yayınlanan Newsnight programında Muhafazakar Partili bir Lordun çocuk tacizi skandalına karıştığının 'yanlışlıkla' ileri sürülmesinin ardından görevinden istifa etti.

  BBC Genel Müdürlüğü görevini önceki ay Mark Thompson'dan devralan Entwistle, istifasına ilişkin yaptığı açıklamada, ''2 Kasım Cuma günü Newsnight programında yayımlanan kabul edilemez gazetecilik standartları ışığında, onurlu bir şey yaparak görevimden ayrılmaya karar verdim'' dedi.

  Genel müdürün, kurumun editoryal içeriğinden de sorumlu olduğunu belirten Entwistle, geçen birkaç hafta boyunca yaşananlar dolayısıyla BBC'nin yeni bir genel müdür seçmesinin uygun olacağını düşündüğünü ifade etti.

  BBC DAHA ÖNCE DE ÖZÜR DİLEMİŞTİ

  Newsnight programında Muhafazakar Partili Lord McAlpine'ın çocuk tacizi olaylarına karıştığı iddia edilmişti. BBC daha önce de habere ilişkin özür dilemişti. Newsnight programında, Kuzey Galler'deki bazı bakım evlerinde çocukları yönelik tacizlerin meydana geldiği ve bu olaylara bazı İngiliz siyasetçilerin karıştığı ileri sürülmüştü.

  İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May, bu hafta, 1970'li ve 80'li yıllarda meydana geldiği iddia edilen taciz olaylarına ilişkin polis soruşturması başlatılacağını açıklamıştı.

  BBC'nin ses ve müzik direktörü Tim Davie, vekaleten George Entwistle'ın yerine getirildi. 50 yaşındaki Entwistle, genel müdürlük görevinden önce kurumun görsel haberler direktörüydü.

  BBC'de geçen ay da 'sir' ünvanlı ünlü şovmen Jimmy Savile hakkındaki 'küçük yaştaki kızları cinsel taciz' iddialarını haber yapmayan Newsnight'ın editörü Peter Rippon görevi bırakmıştı


  Görüş Bildir