Petrol
91.55
3.03%
Euro
18.5608
1.83%
Dolar
18.571
0.11%
Altın
1.03
1.65%
Borsa
3458
0.00%
Bitcoin
378.609
3.32%
15ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 15 C

  Bekir Bozdağ'dan Gülen kaçabilir açıklaması

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ New York'ta, Fetullah Gülen'in iadesi talebine ilişkin, gazetecilerin sorularını yanıtladı.
  • AA
  • 23.09.2016 - 02:39
  Bekir Bozdağ'dan Gülen kaçabilir açıklaması

  Bekir Bozdağ dan Gülen kaçabilir açıklaması #1

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in iadesi konusunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden arasındaki görüşmede gündeme geldiğini belirterek, "Biz artık bundan sonra ikinci önemli adımın atılmasını bekliyoruz; o da geçici tutuklamanın yapılmasıdır. Umarız ki bu daha fazla ertelenmez, kısa sürede gerçekleştirilir." dedi.

  GEÇİCİ TUTUKLAMA TALEBİ 10 EYLÜL'DE İLETİLDİ

  Bozdağ, Erdoğan'ın Biden ile görüşmesinde özellikle FETÖ elebaşının iadesi konusunda Türkiye'nin talep, hassasiyet ve beklentilerini ifade ettiğini aktardı.
  Fetullah Gülen'in iadesine ilişkin daha önce Türkiye'nin ABD'ye 4 dosya gönderdiğini hatırlatan Bozdağ, geçici tutuklama talebinin ise 10 Eylül'de iletildiğini dile getirdi.

  Fetullah Gülen'in iadesi konusunda ABD'ye bir ziyareti olup olmayacağı sorulan Bozdağ, "Benim Washington'a bir ziyaretim olacak. Henüz ABD Adalet Bakanlığından bir randevu talebimiz olmadı ama dönüşte, önümüzdeki hafta randevu talebemizi ABD yetkili makamlarına ileteceğiz." bilgisini paylaştı.

  FETÖ MENSUPLARI GÜLEN'E UYGUN YER ARIYOR

  Bekir Bozdağ, "Gülen'in kaçma ihtimaline ilişkin uyarılarda bulundunuz mu?" sorusunu ise şöyle yanıtladı: "Bizim geçici tutuklama talebimiz de var; iade üzerine. Biz orada da acil tutuklama talep etmiştik. Aynı şekilde orada da bunları çok açık şekilde ifade ettik. Fetullah Gülen'in bir kaçış arayışı içinde olduğuna dair istihbari bilgiler elimize ulaşmıştır. Bazı ülkelerde Fetullahçı Terör Örgütü mensupları uygun yerler arayışı içindeler. Buna dair bilgiler alıyoruz. Biz bunları ABD'li yetkili makamlara da ilettik. Onun için de tutuklanmasını talep ettik; kaçışı önlemek için."

  AMERİKAN KARŞITLIĞININ SEBEBİ GÜLEN'İN İADE EDİLMEMESİ

  Türkiye'de şu anda Amerikan karşıtlığında artış olduğunu anlatan Bozdağ, bunun en önemli nedenlerinden birinin Fetullah Gülen'in ABD'de yaşaması, Türkiye'nin iade talebine rağmen sürecin henüz Adalet Bakanlığından mahkemelere gönderilmemesi olduğunu kaydetti. Bu durumun, sanki ABD'de bu işle ilgili adımların gerekli hızla atılmadığı kanaatini uyandırdığını belirten Bozdağ, "Biz Türkiye'nin oyalanacak bir ülke olmadığını biliyoruz ve bunu ifade ediyoruz." değerlendirmesini yaptı.


  Görüş Bildir