Petrol
110.56
1.33%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
475.673
-0.65%
10ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 10 C
  Belçika Brüksel saldırılarıyla ilgili hatayı kabul etti

  Belçika Brüksel saldırılarıyla ilgili hatayı kabul etti

  İçişleri Bakanı Jan Jambon, teröristlerden biriyle ilgili Türkiye'nin uyarısını ele almada hata yaptıklarını kabul etti.
  • AA
  • 25.03.2016 - 22:15

  Belçika Brüksel saldırılarıyla ilgili hatayı kabul etti #1

  Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders, İçişleri Bakanı Jambon ile Adalet Bakanı Koen Geens, Belçika Federal Parlamentosunda, Brüksel'deki saldırılarla ilgili yetkililerin ihmalinin araştırılması için kurulan komisyonda milletvekillerinin sorularını cevapladı.

  Jambon, Maelbeek metro istasyonundaki saldırıyı gerçekleştiren İbrahim El Bakraoui'nin Suriye sınırında yakalandıktan sonra Türkiye'den sınır dışı sürecinde yaşananları anlattı.

  "TERÖR UZMANI OLMANIZ GEREKMİYOR"

  Bakan, Türkiye'deki Belçikalı irtibat görevlisinin, Bakraoui'nin yakalandığını öğrendiği  20 Haziran ve sınır dışı edildiği 14 Temmuz arasında "neredeyse hiçbir şey yapmadığını" kaydederek, şöyle konuştu:

  "Tüm teşkilatın ya da bunların yöneticilerinin değil tek bir kişinin ihmalkar davrandığı ve görevine kendini adamadığından başka bir sonuca ulaşamıyorum. Polis teşkilatı içindeki biri, ihmalkar davrandı ve terörizm bağını hemen hissedebileceğiniz bir meselede proaktif değildi. Bakraoui, 10 yıl hapse mahkum edilmiş. Türkiye üzerinden Suriye sınırına gitmeden önce birkaç yıl yatmış. Onun bir yabancı savaşçı olduğunu anlamak için terör uzmanı olmanız gerekmiyor."

  Jambon, kendisine bağlı polis teşkilatı içinde birinin gösterdiği "ihmal" nedeniyle Başbakan Charles Michel'e istifasını sunduğunu ancak Başbakan'ın görevine devam etmesini istediğini de hatırlattı.

  TERÖR BAĞINI BULMALARI 6 AY SÜRDÜ

  Dışişleri Bakanı Reynders ise, Belçika polisiyle irtibata geçenin Türk polisi olduğunu ancak yazışmanın elektronik ortamda yapılmasının alışılagelen bir uygulama olmadığını, dolayısıyla irtibat görevlisinin bilgilendirilmesinin zaman aldığını söyledi.

  Adalet Bakanı Geens ise, Bakraoui'nin terör bağlantısının Aralık 2015'te fark ettiklerini belirterek, "Kardeşinin (Halid El Bakraoui) Paris saldırılarıyla bağını ortaya koyan delillere ulaştık. Ki bunlar bizi İbrahim El Bakraoui de götürebilirdi" diye konuştu.

  Komisyon, değerlendirmesini yapıp bir rapor yayımlayacak.

  TÜRKİYE, BELÇİKA'YI UYARMIŞTI

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İbrahim El Bakraoui'nin haziran ayında Suriye sınırında yakalandığını ve 14 Temmuz'da Hollanda'ya sınır dışı edildiğini, bu konuda hem Hollanda hem de Belçika makamlarının uyarıldığını açıklamıştı.

  Bakanlar, bu açıklamaların ardından gelen eleştiriler neticesinde dün istifalarını sunmuştu. Ancak istifalar Başbakan Michel tarafından kabul edilmemişti.

  Brüksel'de salı günü Zaventem Havalimanı ve Maelbeek metro istasyonundaki terör saldırılarında, saldırganlar hariç 31 kişi hayatını kaybetti ve yaklaşık 300 kişi yaralandı. Bazı yaralıların durumunun ağır olması nedeniyle ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

  İbrahim El Bakraoui Zaventem Havalimanı'ndaki, kardeşi Halid El Bakraoui da Maelbeek metro istasyonundaki saldırıları gerçekleştirmişti.

  DAEŞ'in sorumluğunu üstlendiği saldırılarla birlikte en yüksek seviye olan 4'e çıkarılan terör tehdidi düzeyi dün 3'e düşürülmüştü.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir