Petrol
94.19
-0.96%
Euro
18.2022
-0.28%
Dolar
17.9637
0.03%
Altın
1.025
-0.23%
Borsa
2879
0.76%
Bitcoin
434.714
-0.42%
21ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 21 C
  Belçika'da İslami usullere göre kesime yasak

  Belçika'da İslami usullere göre kesime yasak

  Belçika'da Valonya parlamentosundan 'helal kesim' yasağı tasarısı geçti. Kararın ilerleyen aylarda ülke geneline yayılması bekleniyor.
  • AA
  • 06.05.2017 - 00:15

  Belçika da İslami usullere göre kesime yasak #1

  Belçika'da Fransızca konuşanların ağırlıklı yaşadığı Valonya bölgesi parlamentosunun Çevre Komisyonu'nda, İslami usullere göre hayvan kesiminin yasaklanmasını öngören tasarı kabul edildi.

  ŞOKLAMADAN KESİME ENGEL

  Valonya Parlamentosundaki Çevre Komisyonu'nda oy birliğiyle alınan kararda, koyun ve sığırların şoklanmadan kesilmesinin yasaklanması öngörülüyordu.

  Tasarının yürürlüğe girmesi için parlamentonun genel kurulunda onaylanması gerekiyor. 1 Eylül 2019'da yürürlüğe girmesi planlanan tasarı, Çevre Komisyonu'ndaki birçok parti temsilcisi tarafından desteklendi.

  "HAYVANLARA DEĞER VERDİĞİMİZ İÇİN BU KARARI ALDIK"

  Tasarıyı destekleyen siyasiler, "Bu karar geçici bir heves ya da kapris değil. Hayvanların kesilme anında acı çekmesini engellemek istiyoruz. Bu kararı hayvanlara değer verdiğimiz için aldık." açıklamasını yaptı.

  Kararın 2019'a kadar yürürlüğe girmemesinin başlıca nedeni, halihazırda bölgedeki mezbahalarda hayvan şoklama yönteminin uygulanması için gerekli altyapının olmaması olarak açıklandı.

  MÜSLÜMANLAR VE MUSEVİLER TEPKİLİ

  Belçika'daki parlamentoların İslami usullere göre hayvan kesimini yasaklama girişimleri, ülkede sadece Müslüman kesimin değil, aynı zamanda Musevi toplumunun da tepkisini çekiyor.

  Musevilerin dini inançlarına göre hayvan kesimi ve bazı gıdaların hazırlanmasını öngören ve "koşer" olarak adlandırılan adetleriyle "helal kesim" örtüştüğü için birçok Musevi, "helal kesilmiş" eti tercih ediyor.

  Müslümanlar ve Museviler, Belçika'da nüfusun yaklaşık yüzde 6'sını oluşturuyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir