Euro
10.0268
0.22%
Dolar
8.234
-0.43%
Altın
484.93
0.49%
Borsa
1.441
0.95%
Bitcoin
476.936
2.13%
16ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 16 C

  Belçikalı Bakan şikayet edildi

  Belçika İçişleri Bakanı Jam Jambon hakkında ayrımcılık yaptığı iddiasıyla toplu suç duyurusunda bulunuldu.
  • AA
  • 07.05.2016 - 10:32
  Belçikalı Bakan şikayet edildi

  Belçikalı Bakan şikayet edildi #1

  Federal Parlamento'daki açıklamasında "Brüksel saldırıları sonrası Müslümanların büyük bir kısmı dans etti" diyen Jambon hakkında, Müslüman ve Hristiyan Belçikalılar ortak harekete geçti.

  Sosyal medya üzerinde örgütlenen Belçikalılar, Adalet Sarayı önünde toplanarak şikayet dilekçelerini yazdıktan sonra, savcılığa başvurdu.

  "TOPLUMDAKİ TANSİYONU YÜKSELTİYOR"

  Avukat Marie Pierre, Bakan'ın açıklamalarının toplumlar arası tansiyonu artıracağını ifade ederek, "Bunu kabul etmiyoruz. Buna tepki vermek gerektiğini gerektiğini gösteriyoruz. Çünkü bu normal değil. İçişleri Bakanı'nın bu şekilde cümleler kullanması normal değil. İçişleri Bakanı'nın görevi ülkede güvenliği sağlamaktır. Ancak bu cümlelerle toplumdaki tansiyonu yükseltiyor" dedi.

  Belçikalı Bakan şikayet edildi #2

  "ÖZÜR DİLEMESİNİ İSTİYORUZ"

  Bakan hakkında şikayette bulunan diğer bir kişi olan Liesbet Temmerman da, "Ben Müslüman değilim. Buradaki bir çok kişi de değil. İçişleri Bakanı kanıtlayamayacağı bir açıklama yaptı. Bakan işini iyi yapmıyor demektir. Bu da kabul edilemez. Bu harekete katılmak benim için çok önemli. Müslüman olmama rağmen onun söylediklerine katılmıyorum. Sözlerini geri alması ve özür dilemesini istiyoruz" diye konuştu.

  "BU HEPİMİZİN MÜCADELESİ"

  Afgan asıllı Belçika vatandaşı Semir Hamdat ise, Jambon'un söylediklerinin doğru olmadığını belirterek, "Öncelikle bu saldırılardan dolayı çok üzüntü duyuyoruz. Gerçekten söyledikleri doğru değil. Saldırılar tüm Müslüman toplulukları mutsuz etti. Sayın Bakan, biz mutlu değildik. Söyledikleriniz doğru değil. Lütfen sözlerinizi geri alın ya da bize kanıt gösterin" ifadesini kullandı.

  Bakana tepkiler, Müslüman siyasetçilerden de geliyor. Belçika Federal Parlamento Milletvekili Türk kökenli Veli Yüksel, Belçika'da yaşayan 800 bin kadar Müslüman kökenli vatandaşı ötekileştirmenin kabul edilemez olduğunu, belirterek, "Bu acı hepimizin acısı. Bu mücadele hepimizin mücadelesi. Böyle bir zamanda Müslümanların büyük bir kısmını terör örgütüne destek veriyor gibi göstermek, böyle bir algı oluşturmak çok tehlikeli" değerlendirmesini yaptı.

  Belçikalı Bakan şikayet edildi #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir