Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
486.431
-7.68%
2ºC
İstanbul
Hafif kar 2 C

  Berlusconi yargıya sinirlendi: Siyasetten çekilmeyeceğim

  Bir süre önce siyasetten çekilen eski İtalya Başbakanı, yargılanmasının ardından siyasetten çekilmeyeceği mesajı verdi.
  • 27.10.2012 - 16:53
  Berlusconi yargıya sinirlendi: Siyasetten çekilmeyeceğim

  Berlusconi yargıya sinirlendi: Siyasetten çekilmeyeceğim #1

  Vergi kaçakçılığı suçlamasıyla yargılandığı mahkeme tarafından dün dört yıl hapis cezasına çarptırılan İtalya'nın eski Başbakanı Silvio Berlusconi, "Siyaset sahnesinde kalmak zorundayım" dedi.  Yargının kendisi için önyargılı karar verdiğini söyleyen eski İtalya Başbakanı, siyasetten çekilmeyeceği ve yarıgıyı reformu yapmak için çalışacağı mesajını verdi.

  İtalya'da Milano Mahkemesi tarafından vergi kaçırdığı suçlamasıyla dün 4 yıl hapis cezasına çarptırılan İtalya'nın eski Başbakanı Silvio Berlusconi, 3 gün önce açıkladığı siyasetten çekilme niyetini, adalet reformu yapmak için rafa kaldırdığını söyledi.

  Sahibi olduğu Mediaset şirketinin, ABD filmlerinin televizyonda yayın haklarının satın alınması aşamasında vergi kaçırdığı iddiasıyla 6 yıldır süren davanın sonunda 4 yıl hapis, 5 yıl kamu görevlerinden men cezası ve vergi dairesine 10 milyon Euro ödemeye mahkum edilen Berlusconi, TG5 kanalına yaptığı açıklamada, siyaset sahnesinde kalarak mücadelesini sürdüreceğini ifade etti.

  Mahkeme kararının birtakım sonuçları olacağını belirten 76 yaşındaki politikacı, "Adalet reformunu yapmak için, kendimi siyaset sahnesinde kalmak zorunda hissediyorum" dedi.

  BELKİ YARGIÇ BANA KARŞI ÖNYARGILI

  Mahkum olduğu davayla ilgili Roma'daki yüksek mahkemenin daha önce kendisini beraat ettirdiğini savunan Berlusconi, "Nasıl olur da bu mahkeme bunu dikkate almaz. Belki yargıç Davossa bana karşı önyargılı ya da belki de sorunun cevabını siyasi nedenlerde aramak daha doğru olur" diye konuştu.

  Berlusconi'nin partisi Özgürlükçü Halk Partisi milletvekillerinden ve Berlusconi'nin savunucuları arasında yer alan Daniela Santanche de bugün Repubblica gazetesinde çıkan demecinde; parti başkanlık yarışına soyunan herkesin geri çekilmesi, Berlusconi'nin yeniden aday olup kendini savunması gerektiğini kaydetmişti.

  DÜNKÜ AÇIKLAMAYA SERT TEPKİ

  Berlusconi'nin hakkındaki mahkumiyet kararının açıklanmasının ardından dün yaptığı ilk açıklamada kullandığı, "Siyasi ve inanılmaz bir karar. Bazı hakimler yüzünden bu ülke, barbar ve medeniyetsiz bir hale geliyor" ifadelerine, Ulusal Hakimler Birliği (ANM) sert tepki gösterdi.

  ANM Başkanı Rodolfo Sabelli, Milano Mahkemesi hakimlerine destek vererek, "Biz her türlü saldırı ve hakareti reddediyoruz. Yargıda, siyasi duruşma ve barbarlıktan söz edilemez" dedi.

  250 MİLYON EURO’LUK VURGUN

  Berlusconi, İtalya’nın yüksek kamu borcuyla baş edecek mali reformları gerçekleştiremediği için gördüğü baskı üzerine Kasım 2011’de görevini terk etmişti. İtalya’nın eski lideri, aynı dönemde hakkında çıkan seks skandallarıyla da kamuyoyunun büyük baskısı altındaydı.

  Başbakanlık görevini terk etmesinin ardından, Berlusconi’nin sahip olduğu özel televizyon ağı hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma, Gruppo Mediaset’in ABD filmlerini yayınlamak için gerekli hakkı yurt dışındaki şirketler aracılığıyla elde ettiğini ve vergilerden kaçınmak için ödemeler hakkında yalan bildirimde bulunduğu iddiasını inceliyordu.

  Savcılar, Berlusconi’nin televizyon ağında gösterilen yaklaşık üç bin filmin yayın hakkı için istenilen paranın abartıldığını, filmler için yeniden lisans ayarlanarak ortaya çıkan 250 milyon Euro kazancın, söz konusu dolandırıcılığın arkasındaki firmalar tarafından paylaşıldığını belirtti.

  Televizyon ağına yönelik diğer suçlamalar arasında, mali raporlarda gerçek rakamların üzerinin örtülmesi de bulunuyor.

  DAVA 2006’DA BAŞLADI

  Berlusconi’nin iş ortaklarını ve özel televizyon ağını hedef alan soruşturma 2006 yılında başlatılmıştı. Başbakanlık statüsüyle yargıyı atlatmaya çalışan Berlusconi, çıkardığı dokunulmazlık yasasıyla soruşturmadan uzak kalmayı başarmış ancak Anayasa Mahkemesi bu yasayı daha sonra iptal etmişti.

  Berlusconi, iş dünyasında gerçekleştirdiği anlaşmalardan dolayı geçmişte birçok defa soruşturmaya tabi tutulmak istendi. Her zaman suçlamaları reddeden Berlusconi, açılmak istenen davaların siyasi tabanlı olduğunu öne sürmüştü.

  Berlusconi’nin, İtalyan yasaları kapsamında temyize gidebilmesi için bir yılı bulunuyor. Eski başbakan bu süre içinde iki defa temyize gidebilir.

  Öte yandan, Milano’da Berlusconi aleyhine görülen bir diğer davada, eski İtalyan başbakanının yaşı küçük kızlarla para karşılığı ilişkiye girmek suçlamasıyla yargılanmasına devam ediliyor.


  Görüş Bildir