Euro
15.2952
0.05%
Dolar
13.6166
0.20%
Altın
793.8200
-0.10%
Borsa
1951
0.31%
Bitcoin
498.017
-3.39%
-2ºC
İstanbul
Çok bulutlu -2 C

  Berlusconi'ye dört yıl hapis

  Silvio Berlusconi, vergi kaçakçılığı suçlamasıyla yargılandığı mahkeme tarafından dört yıl hapis cezasına çarptırıldı
  • 26.10.2012 - 17:25
  Berlusconi'ye dört yıl hapis

  Berlusconi ye dört yıl hapis #1

  Silvio Berlusconi, vergi kaçakçılığın yargılandığı davada dört yıl hapis cezasına çarptırıldı. Savcılar, bugün kararı açıklanan davada İtalya’nın eski başbakanı için üç yıl sekiz ay, sahibi olduğu Mediaset medya şirketinin başkanı Fedele Confalonieri için de üç yıl dört ay hapis cezası talep etmişti. Berlusconi’in hapis cezasına çarptırıldığı karar, 76 yaşındaki politikacının bir yıl sonraki genel seçimlerde başbakanlık için yarışmayacağını açıklamasından iki gün sonra geldi.

  Milano'daki bir mahkemede çıkan kararda, Berlusconi'nin aynı zamanda üç yıl kamuda görev alamayacağı ifade edildi. Berlucsconi, İtalya’nın yüksek kamu borcuyla baş edecek mali reformları gerçekleştiremediği için gördüğü baskı üzerine Kasım 2011’de görevini terk etmişti.

  SİYASETTEN AYRILMIŞTI 

  İtalya’nın eski lideri, aynı dönemde hakkında çıkan seks skandallarıyla da kamuyoyunun büyük baskısı altındaydı

   Başbakanlık görevini terk etmesinin ardından, Berlusconi’nin sahip olduğu özel televizyon ağı hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma, Gruppo Mediaset’in ABD filmlerini yayınlamak için gerekli hakkı yurt dışındaki şirketler aracılığıyla elde ettiğini ve vergilerden kaçınmak için ödemeler hakkında yalan bildirimde bulunduğu iddiasını inceliyordu.

  Savcılar, Berlusconi’nin televizyon ağında gösterilen yaklaşık üç bin filmin yayın hakkı için istenilen paranın abartıldığını, filmler için yeniden lisans ayarlanarak ortaya çıkan 250 milyon Euro kazancın, söz konusu dolandırıcılığın arkasındaki firmalar tarafından paylaşıldığını belirtti. Televizyon ağına yönelik diğer suçlamalar arasında, mali raporlarda gerçek rakamların üzerinin örtülmesi de bulunuyor.


  Görüş Bildir