Euro
10.0574
0.31%
Dolar
8.2751
0.5%
Altın
488.56
0.78%
Borsa
1.461
1.36%
Bitcoin
478.616
-0.55%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  Beyaz Saray: Paris konusunda hatalıyız

  Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen teröre karşı dayanışma yürüyüşüne ABD'den daha üst düzey bir ismi göndermemekle hata yaptıklarını kabul etti.
  • 13.01.2015 - 02:15
  Beyaz Saray: Paris konusunda hatalıyız

  Beyaz Saray: Paris konusunda hatalıyız #1

  ABD, Paris'te dün terörle mücadelede dayanışma için düzenlenen ve 1,5 milyon kişinin yanı sıra yaklaşık 50 devlet ve hükümet başkanının iştirak ettiği "Cumhuriyet Yürüyüşü"nde Paris Büyükelçisi Jane Hartley tarafından temsil edilmişti. Yürüyüşte ABD Başkanı Barack Obama ya da yönetimden diğer üst düzey isimlerin bulunmaması, Atlantik'in her iki yakasından yoğun eleştiriler aldı.

  CNN SUNUCUSU: UTANÇ DUYUYORUM

  Özellikle Cumhuriyetçiler, Obama yönetimini eleştiri yağmuruna tutarken, tepkiler sosyal medyada da geniş yer buldu. Hatta CNN televizyonu sunucularından Jack Tapper'ın, Paris'te hiçbir Amerikalı liderin olmamasıyla ilgili, "Bir Amerikalı olarak utanç duyuyorum" ifadesi dikkat çekti.

  BEYAZ SARAY: DAHA YÜKSEK PROFİLE SAHİP BİRİNİ GÖNDERMELİYDİK

  Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın brifinginde konunun sorulması üzerine, "Paris Büyükelçisi'ne ilave olarak, daha yüksek profile sahip birini göndermiş olmamız gerektiğini kabul ediyoruz" dedi.

  Yürüyüşün çok kısa bir zaman diliminde duyurulup hayata geçirildiğine dikkati çeken Earnest, başkan ya da başkan yardımcılarının katıldığı etkinliklerde geniş güvenlik önlemlerinin alınması zorunluluğunun Obama veya Biden'ın Paris'e seyahatini zorlaştırdığını söyledi.

  Earnest, "Hiç şüphe yok ki Başkan ya da Başkan Yardımcısı, bu kadar kısa bir zaman diliminde, bir milyonu aşkın kişinin katıldığı bu açık hava etkinliğine katılmaya gitseydi, (ayrıntılı güvenlik düzenlemelerinin) insanların dün yaptıkları şekilde yürüyüşe katılmaları yeteneğini ciddi biçimde etkilerdi. Koşullar biraz farklı olsaydı Başkan orada bulunma fırsatına sahip olmayı arzu ederdi" diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir