Euro
10.3768
-0.2%
Dolar
8.7339
0.17%
Altın
496.78
-0.07%
Borsa
1.391
-1.63%
Bitcoin
311.750
-5.41%
21ºC
İstanbul
Bulutlu 21 C

  Beyaz Saray sözcüsü: Türkiye'nin yanındayız

  Beyaz Saray sözcüsü: ABD'nin kilit müttefiki Türkiye ile dayanışma içerisindeyiz
  • 25.06.2012 - 23:25
  Beyaz Saray sözcüsü: Türkiye'nin yanındayız

  Beyaz Saray sözcüsü: Türkiye nin yanındayız #1

  Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, askeri uçağın düşürülmesi konusunda, Türk yetkililerle yakın temas halinde olduklarını belirterek, ''ABD'nin kilit müttefiki Türkiye ile dayanışma içerisindeyiz'' dedi.Türk askeri uçağının Suriye tarafından düşürülmesi konusunda ABD Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon'un ardından Beyaz Saray'dan da açıklama geldi.

  "TÜRKİYE İLE BİRLİKTEYİZ"

  ABD Başkanlık uçağı Air Force One'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Carney, ''Olay, askeri misilleme de dahil olmak üzere Türkiye tarafından bir misillemede bulunulmasını gerektirir mi?'' yönündeki soruyu şöyle yanıtladı:

  ''(Türk yetkililer) Türk F-4 askeri uçağının 22 Haziran'da Suriye tarafından düşürülmesine Türkiye'nin vereceği yanıtı belirlemek için olayı incelerken, Türk yetkililerle yakın temas halindeyiz. ABD'nin kilit bir müttefiki olan Türkiye ile dayanışma içerisindeyiz. Türkiye'nin yarın Kuzey Atlantik Konseyi'nde yapacağı sunumu bekliyoruz. Esed rejimini sorumlu tutmak için Türkiye ve diğer ortaklarla birlikte çalışacağız.''

  Carney, ''Diplomatik bir çözümden mi yanasınız?'' sorusuna karşılık, ''Evet, ama Türklerin yapacağı sunumun neticesini karakterize etmeyeceğim. Tabii ki Türkleri destekliyoruz ve onlarla çalışacağız. Türkiye, ABD'nin kilit bir müttefiki, NATO üyesi'' diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir