Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
474.445
0.23%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C

  Beyaz Saray'da Trump polemiği

  ABD'de Cumhuriyetçi başkan aday adayı Donald Trump, ABD Başkanı Obama ile Kanada Başbakanı Trudeau'nun ortak basın toplantısına da konu oldu
  • AA
  • 11.03.2016 - 06:54
  Beyaz Saray'da Trump polemiği

  obama kanada

  Kanada Başbakanı Justin Trudeau, başbakan seçilmesinin ardından, ilk kez Washington’ı ziyaret etti.

  ABD Başkanı Barack Obama, Trudeau’yu Beyaz Saray’da devlet töreni ile karşıladı. İki lider görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

  Daha çok ekonomi, iklim değişikliğiyle mücadele, iki ülke arasındaki ilişkilere değinilen toplantıda bir gazeteci, Trudeau’ya ABD’deki başkanlık seçimine ilişkin soru yöneltti.

  Daha önce yabancı ve göçmen karşıtı söylemleri nedeniyle Trump'ın başkan seçilmesi halinde Kanada’ya yerleşmeyi düşünen Amerikalılara kapılarının açık olduğunu belirten Trudeau’ya bu sözleri anımsatılarak, Trump’ın başkan olması halinde iki ülke ilişkilerinin nasıl olacağı soruldu.

  Trudeau, ABD ile Kanada arasındaki dostluğun ve ilişkinin bireyler ya da ideolojilerin ötesinde olduğunu ifade ederek, "Amerikan halkına sonsuz inancım var. Onların Beyaz Saray’a göndermek üzere seçtiği kişi kim olursa olsun onunla çalışmak için sabırsızlanıyorum" dedi.

  Barack Obama ise "Soru bana yöneltilmedi ama araya gireyim" diyerek konuşmasını sürdürdü.

  Obama, "2012’de benim yeniden başkan seçilme ihtimalim oluştuğunda da eminim Kanada’ya göç edeceğini söyleyen kişiler vardı" diye konuştu.

  ABD Başkanı, "ABD ile Kanada arasındaki ilişkinin en muhteşem yanlarından biri de partilerin ötesinde olması" ifadesini kullandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir