Euro
10.2991
-0.1%
Dolar
8.7583
-0.04%
Altın
490.96
0.01%
Borsa
1.401
-0.43%
Bitcoin
389.403
3.32%
15ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 15 C

  Beyaz Saray'dan Avrupa Birliği'ne: Türkiye'yi örnek alın

  Beyaz Saray Sözcüsü Earnest, göçmen kriziyle mücadele eden AB ülkelerine Türkiye'nin çabalarını örnek gösterdi.
  • AA
  • 28.08.2015 - 23:32
  Beyaz Saray'dan Avrupa Birliği'ne: Türkiye'yi örnek alın

  beyaz saray

  Earnest, günlük basın toplantısında, AB ülkelerine kaçak göçmen akınına ilişkin soruları yanıtladı.

  Krizle mücadele edilirken göçmenlerin de insan olduklarının göz önünde bulundurulması gerektiğini vurgulayan Earnest, "Bu kişiler, tehlikeli ortamlardan kaçıyorlar. Libya ve Suriye gibi yerlerdeki insani durum düşünülemez bile. Ancak bölgede, bu kişilere temel insani yardım sağlamaya dönük çabalarının takdir edilmesi gereken ülkeler var. Örnek olarak Türkiye'yi ele alalım. Bir milyondan fazla Suriye'den, Suriye’deki şiddetten kaçan insanı kabul eden bir ulus. Türk hükümeti ve Türk halkı sığınmacılar için ciddi kaynaklar aktardı. Evlerinden uzaktaki bu insanların temel ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştı. Bu, AB'nin baş etmesi gereken bir şey" diye konuştu.

  Afrika ve Ortadoğu'dan gelen göçmenler son dönemde Avrupa ülkeleri için krize dönüştü.

  Birçok Avrupa ülkesi göçmen akımını önlemek için güvenlik önlemlerini artırarak sınırda müdahale etmeye başladı. Deniz yoluyla İtalya üzerinden Avrupa'ya geçmek isteyen göçmenler İtalya Sahil Güvenlik birimleri tarafından kurtarılarak, göçmenler için oluşturulan geçici barınma yerlerinde tutuluyor.

  Afrika ve Ortadoğu'dan deniz yoluyla Avrupa'ya göç etmek isteyenlerin bir kısmı ise bu yolda hayatını kaybediyor.

  Uluslararası Göç Örgütü'nün verilerine göre, 2015'in başından bu yana Avrupa’ya kaçak yollardan girmek isterken Akdeniz'de can veren göçmenlerin sayısı 2 bin 365'i buldu. Bu yıl şu ana kadar 255 bin 152 göçmen Avrupa ülkelerine ulaşmayı başardı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir