Dolar
7.6815
0.3042%
Euro
8.9367
0.3311%
Altın
1857.04
-0.2529%
Borsa
1124.17
0%
G. Altın
459.21
0.1563%
Bitcoin
83593.34
1.6095%
16ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 16 C

  Beyaz Saray'dan Romney'e tepki

  ABD başkan adayı Romney'in tartışma yaratan sözlerine Beyaz Saray'dan eleştiri geldi.
  • 18.09.2012 - 20:54
  Beyaz Saray'dan Romney'e tepki

  Beyaz Saray dan Romney e tepki #1

  Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, ''ABD Başkanı olduğunuz zaman, tüm insanların başkanısınız, sadece size oy verenlerin değil. Başkan Obama buna derinden inanıyor. Ona göre, biz kırmızı Amerika veya mavi Amerika değiliz, biz Amerika Birleşik Devletleri'yiz'' dedi.

  "OBAMA HALKI MAĞDUR VEYA SORUMSUZ GÖRMÜYOR"

  Carney, günlük basın toplantısında, Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Mitt Romney'in, Amerikan halkının yüzde 47'sini ''mağdur olduklarına inanan kesim'' olarak tanımlayıp, bunların her halükarda Obama'ya oy vereceği, bu nedenle de kendisinin onları iknaya çalışmayacağına yönelik basına sızan sözleri soruldu.

  Carney, Obama'nın hiçbir zaman sosyal güvenliğe ihtiyacı olan insanları ''sorumsuz'' veya ''mağdur'' olarak görmediğini belirterek, ''(Mesela, bu gruptaki) öğrenciler sorumsuz veya mağdur değil. Obama, kesinlikle orta sınıf ailelerin çok az vergi ödediğini düşünmüyor'' dedi.

  Obama'nın, her zaman, ülkenin bir araya gelmesi ve birlikte çalışması gerektiğini, Amerikalıları birleştiren ve güçlendiren değerlerin ayıranlardan çok daha fazla olduğunu söylediğini ifade eden Carney, ''ABD Başkanı olduğunuz zaman, tüm insanların başkanısınız, sadece size oy verenlerin değil. Başkan Obama'nın bunu birçok kereler söylediğini duydunuz, çünkü o buna, hepimizin birlikteliğine derinden inanıyor'' diye konuştu.

  "BİZ KIRMIZI VEYA MAVİ AMERİKA DEĞİLİZ"

  Carney, Obama'nın Amerikan oto endüstrisini kurtarırken, sağlık reformunu geçirirken, küçük işletmelere vergi kesintisine giderken, bu gruptaki insanların kendisine oy verip vermediğini hesaba katmadığını, onun için önemli olanın ABD için ''doğru olanı yapmak'' olduğunu vurgulayarak, ''Obama'ya göre, biz kırmızı (Cumhuriyetçi Parti'nin rengi) Amerika veya mavi (Demokrat Parti'nin rengi) Amerika değiliz, biz Amerika Birleşik Devletleri'yiz'' ifadesini kullandı.

  Obama'nın basına kapalı bağış toplantılarına yönelik soru üzerine Carney, Obama'nın milyonerlerle bir araya geldiği toplantılarında da zenginlerin vergilerini artırmak gibi politika yaklaşımlarını yine aynı şekilde onlara da ifade ettiğini belirterek, dolaylı yoldan Romney'in konuştuğu gruba göre farklı yaklaşımlar sergilediğine yönelik eleştirileri ima etti.

  "BU LİDERLİK DEĞİL"

  Beyaz Saray Sözcüsü Carney, Romney'in İsrail ile Filistin arasındaki meselenin çözülecek gibi görünmediğine yönelik sözleri de soruldu.

  Obama'nın önceki ABD başkanları gibi iki devletli çözümden yana olduğunu hatırlatan Carney, Ortadoğu barış sürecinin ''zor bir mesele'' olduğunu kaydetti.

  Carney, ''Ancak (Romney'nin sözleri) 'bu konuda biz hiçbir şey yapamayız, dolayısıyla topu ortaya atalım' demek tümüyle yanlış bir yaklaşım. Bu, liderlik değil, liderliğin tam tersi'' dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir