Petrol
114.04
0.18%
Euro
17.5036
-0.28%
Dolar
16.6215
-0.36%
Altın
971.69
-0.45%
Borsa
249
-1.54%
Bitcoin
341.983
-1.85%
21ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 21 C
  Beyaz Saray Sözcüsü: Bir hata yaptık

  Beyaz Saray Sözcüsü: Bir hata yaptık

  Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, CIA'nin dünyayı ayağa kaldıran işkence uygulamalarına ilişkin soruya verdiği yanıtta "Bir hata yaptık, bu bir daha asla olmayacak" dedi.
  • 11.12.2014 - 04:21

  beyaz saray

  Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin soruların yanıtladı. Earnest'e, ABD Senatosu İstihbarat Komitesi'nin yayınladığı, CIA'nın 11 Eylül saldırıları sonrası terör şüphelilerine uyguladığı işkence içeren gözaltı ve sorgulama tekniklerine dair raporu da soruldu.

  Beyaz Saray Sözcüsü: Bir hata yaptık

  "BAŞKAN KULLANILMASINI İSTEMEDİ"

  Earnest, konuyla ilgili diğer bir soru üzerine, “Başkan’ın görüşü şu ki, bu bilgiler önemli ulusal güvenlik bilgilerini açığa çıkarsa dahi, moral değerlerimize verdiği zarar vermesi nedeniyle, bunların en başından beri kullanılmaması gerektiğiydi. Zamanın gerisine gitmek ve bu sorgulama tekniklerinin, bu misyonun (Ladin’in yakalanması) başarılmasında kritik önemde bilgileri ifşa edip etmediğini ortaya çıkarmak imkansız” dedi.

  İŞKENCE EDİLMEDEN BİLGİ ALINABİLİR Mİ ÇELİŞKİSİ

  Earnest, tam tersinden bakarak, bu bilgilerin bu tür teknikler kullanılmadan da elde edilmiş olup olmayacağını da bilmenin önemli olduğunu ama bulunamayacağını kaydetti.

  Beyaz Saray Sözcüsü: Bir hata yaptık #2

  SAVCI "DELİL YOK" DEYİP AKLADI

  Bu işkence tekniklerini kullanmanın ABD yasalarına aykırı olup olmadığı ve bunları yapanlar hakkında kovuşturma başlatılıp başlatılmayacağına yönelik soru üzerine Earnest, bu konudaki kararların deneyimli savcılar tarafından verildiğini hatırlatarak. “Birkaç yıl önce Adalet Bakanlığından kıdemli federal bir savcı bu konuya baktı ve herhangi bir kişiye dava açacak yeterli bir kanıt olmadığı sonucuna ulaştı” dedi.

  Earnest, Obama’nın, Adalet Bakanlığının kovuşturma olamayacağına yönelik kararına katılıp katılmadığına yönelik soru üzerine, “Adalet sisteminin çalışma sistemi, siyasi etkilerden uzak kıdemli bir savcının konuyu incelemesi şeklinde çalışıyor. Başkan da sistemin çalıştığı şekli kabul ediyor, Başkan’ın adalet sistemine güveni var” ifadesini kullandı.

  DAHA ÖNCE SORUŞTURMA YAPILDI

  Earnest, “Bir BM yetkilisinin soruşturma çağrısına” yönelik soru üzerine, ABD’nin iç ve uluslararası yükümlülüklerini yerine getirme taahhüdü bulunduğunu ve bu noktada ABD adalet sisteminin uygun yer olduğunu belirterek, bu noktada Adalet Bakanlığının bir incelemesinin geçmişte bulunduğunu hatırlattı ve en az iki bağımsız denetçinin de inceleme yaptığını ifade etti.

  "HATA YAPTIK" İTİRAFI

  Earnest, bu raporu yayınlamalarının ABD’nin kusurları hakkında dürüst olduğu anlamına geldiğini ve dünyada bu şekilde davranan başka ülke zor bulunduğunu savunarak, “Dünyaya hata yaptığımızı ve bunun bir daha tekrarlanmayacağını açıkça gösterebilmeliyiz” dedi.

  CIA Başkanı John Brennan’ın bu sorgulama yöntemleri sayesinde birçok hayatın da kurtulduğuna yönelik sözlerinin sorulması üzerine Earnest, “Buradaki en önemli soru şu: Bunları yapmalı mıydık? Cevap ise hayır. Başkan, bu tekniklerin kullanılmasının ulusal güvenliğimiz, ahlaki değerlerimizi için iyi bir şey olduğuna inanmıyor, bu nedenle bunları yasakladı” diye konuştu.

  "İŞKENCE HAYAT KURTARDI MI?" SORUSUNA CEVAP YOK

  Earnest, bu programların hayat kurtarıp kurtarmadığına yönelik ısrarlı sorulara ise yanıt vermedi.

  Amerika CIA'in işkence raporunu konuşuyor

  Beyaz Saray Sözcüsü: Bir hata yaptık #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir