Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
359.845
-1.43%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C

  Bill Clinton: Türkler hayranlık verici bir iş yaptı

  Bill Clinton, Türkiye'nin 2 milyondan fazla Suriyeli sığınmacıyı kabul ederek hayranlık verici bir iş yaptığını söyledi.
  • Haber Merkezi
  • 06.02.2016 - 08:47
  Bill Clinton: Türkler hayranlık verici bir iş yaptı

  clinton

  ABD Eski Başkanı Bill Clinton New York'ta, adını taşıyan vakıf tarafından iş dünyasının temsilcilerine yönelik düzenlenen toplantıda konuştu.

  Konuşmasında mülteci krizi ve uluslararası toplumun bu krize yönelik tutumuna ilişkin açıklamalar yaptı.

  "HAYRANLIK VERİCİ BİR İŞ YAPTILAR"

  Dünyanın 2. Dünya Savaşı'ndan beri en büyük mülteci sayısıyla karşı karşıya kaldığını belirten Clinton, Londra'da yapılan toplantıda Suriyeliler için 10 milyar dolardan fazla yardım taahhüdünde bulunulduğunu, bunun umut verici bir gelişme olduğunu dile getirdi. Türkiye'nin tek başına 2 milyondan fazla Suriyeli sığınmacıyı ağırladığını kaydeden Clinton, "Türkler, kapılarına gelen tüm sığınmacıları kabul ederek hayranlık verici bir iş yaptılar. Oldukça güzel imkanlara sahip sığınmacı kampları inşa ederek onlara kasabalar kurdular" diye konuştu.

  "SIĞINMACILAR GİRDİKLERİ TOPLUMA KATKI SAĞLIYOR"

  Suriyeli sığınmacıların Türkiye'de iş kurmaya da başladıklarını ifade eden Clinton, sığınmacıların da girdikleri topluma katkı sağladıklarını söyledi.

  "İŞ DÜNYASINA BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR"

  Clinton, sığınmacıların topluma entegre olabilmesi için iş dünyasının temsilcilerine de büyük iş düştüğünü vurguladı.

  "TÜM DÜNYA MÜLTECİLER İÇİN DAHA FAZLA ÇABA GÖSTERMELİ"

  Chobani yoğurtlarının sahibi Hamdi Ulukaya, mülteci krizinin giderek büyüdüğünü belirterek tüm iş dünyasını sığınmacılara destek vermeye çağırdı. Tüm dünyanın mülteciler için daha fazla çaba göstermesi gerektiğini vurgulayan Ulukaya, "Tüm sorumluluğu hükümetlere ve sivil toplum kuruluşlarına bırakamayız. İş çevrelerinin de bu konuya daha fazla eğilmesi gerekir" dedi.

  "20'DEN FAZLA BÜYÜK ŞİRKET BU İNİSİYATİFE DESTEK VERİYOR"

  Ulukaya, sığınmacılara yardım için "Tent" (Çadır) isimli organizasyonu kurduklarını kaydederek, 20'den fazla büyük şirketin bu inisiyatife destek verdiğini ve sayının artmaya devam ettiğini ifade etti.

  "MÜLTECİ KRİZİ İNSANLIK İÇİN BİR TEST"

  Ulukaya, Suriyeli sığınmacılar için Türkiye hükümeti ve halkının yaptıkları dolayısıyla gurur duyduğunu belirterek, "Mülteci krizi insanlık için bir test, bu testi bazıları geçer, bazıları ise kaybeder. Eğer bu kadar teknoloji ve imkana rağmen bunda başarısız olursak çocuklarımıza iyi bir gelecek bırakamayız. Eğer bu testi geçemezsek çocuklarımız ileride 'Neden insanların suda boğulmasına izin verdiniz, neden onları kapınızdan geri çevirdiniz' sorularını sorar" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir