Bin Ladin'i bulan adama 33 yıl hapis

Bin Ladin'i bulan adama 33 yıl hapis

Pakistan'da, El Kaide lideri Usame bin Ladin'in yerinin bulunmasında CIA'e yardım eden Dr. Şekil Afridi, vatana ihanet suçundan 33 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Afridi, CIA'in gizli planı çerçevesinde Bin Ladin'in yaşadığı Abbottabad kentinde "aşı kampanyası" adı altında DNA örnekleri toplamakla suçlanıyordu.

PANETTE: BİZİM İÇİN YARARLI OLDU

Mahkeme, iki ay önce devlet hastanesindeki görevinden kovulan Afridi'ye 320 bin Pakistan rupisi (3 bin 500 dolar) de para cezası verdi.

Toplanılan örnekler sayesinde, Mayıs ayındaki baskından önce, Bin Ladin'in o bölgede bulunduğu tespit edildi. Afridi'nin, Bin Ladin operasyonundaki rolü ilk kez Temmuz ayında İngiliz The Guardian gazetesi tarafından ortaya çıkarılmıştı.

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Afridi'nin Ladin'in saklandığı yerin ortaya çıkarılmasında rol oynadığını doğrulamıştı. Geçtiğimiz hafta bir televizyon programına katılan Panetta, "Bizim için yararlı oldu" dediği Afridi'nin Pakistan'a herhangi bir zarar vermediğini ve dolayısıyla serbest bırakılması gerektiğini söylemişti.

Uzmanlar, Afridi'ye verilen bu cezanın, ABD ve Pakistan arasında NATO'ya ikmal yolu açılması konusunda sert pazarlıkların sürdüğü bir döneme gelmesine dikkat çekiyor.