Euro
10.3805
0.69%
Dolar
8.8458
0.96%
Altın
497.61
1.37%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
374.098
-3.87%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 17 C

  Binbir surat Hitler

  Amerikan istihbaratı, kılık değiştirip kaçmasını engellemek için Hitler'in farklı eşkal fotoğrafları hazırlamış..
  • 25.04.2012 - 17:52
  Binbir surat Hitler

  Binbir surat Hitler #1

  Alman diktatör Hitler'in yüzü, sebep olduğu büyük felaketler nedeniyle insanlığın benliğine kazılı durumda. Peki ya ilginç bıyığı ve özenle yatırılmış saçları başka biçimlerde olsaydı Hitler neye benzerdi?

  Amerikan istihbaratı da 2. Dünya Savaşı'nın sonunda aynı soruyu sormuş, ancak meraktan değil.

  Savaşın son döneminde müttefik kuvvetler avantajlı bir duruma gelmiş ve zafer görünmeye başlamıştı.CIA'in ilk versiyonu olan OSS, savaş sonunda Alman diktatörün farklı kimlikler altında kaçmaya çalışacağını hesap ederek bunu önlemek için bir çalışma başlattı.

  Dönemin fotoğraf teknikleri kullanılarak Hitler'in farklı eşkal fotoğrafları hazırlandı ve müttefik askerlere dağıtıldı. Bu fotoğraflar ABD Ulusal Arşivi tarafından ilk kez geçtiğimiz günlerde kamuoyunla paylaşıldı.

  ÖLÜMÜ BİR EFSANE YARATTI

  Savaş sonunda Berlin'e giren Kızıl Ordu askerleri, Hitler'in cesedini, birlikte intihar ettiği metresi Eva Braun'unki ile yanyan bulmuştu. Ceset teşhir edildikten sonra bile Hitler'in aslında ölmeediği Güney Amerika hatta Antartika'ya kaçtığı yönünde pek çok efsane yayıldı. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra Hitler'e ait kemiklerde DNA analiz yapılıştı.

  Ancak bu bile bazıları için Hitler'in kaçtığı efsanesini yıkmaya yetmedi. Geçen yıl yayınlanan ve Hitler'in Güney Amerika'ya kaçmayı başardığını iddia eden 'Gri Kurt: Adolf'un Kaçışı' adlı kitap büyük ilgi görmüştü.

   

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir