Euro
10.1327
0.73%
Dolar
8.6368
1.3%
Altın
486.68
1.28%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
410.989
1.36%
24ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 24 C

  Bir Tibetli daha kendini yaktı

  Çin'in politikasını protesto etmek isteyen bir Tibetli daha kendini yaktı.
  • 22.10.2012 - 20:53
  Bir Tibetli daha kendini yaktı

  Bir Tibetli daha kendini yaktı #1

  Merkezi Londra'da bulunan Özgür Tibet insan hakları örgütü, 50 yaşlarındaki Dhondup adlı Tibetlinin, Çin'in kuzeybatısındaki Kansu eyaletinde Labrang Manastırı yakınında kendini yaktığını bildirdi.

  Bir görgü tanığı, manastır yöneticisi ve diğer rahiplerin, Dhondup'un cesedini almaya çalışan polisi engellediğini söyledi.

  Özgür Tibet, bunun, Labrang Manastırında yapılan ilk kendini yakma eylemi olduğunu açıkladı.

  Tibet'in dışındaki en önemli manastırlardan olan Labrang, Çin yönetimine karşı en uzun süren Tibet ayaklanmasının yaşandığı 2008'deki kanlı etnik başkaldırıların ardından rahiplerin düzenlediği çok sayıda protesto gösterisine sahne olmuştu.

  Özgür Tibet yöneticisi Stephanie Brigden, ''Tibetlilerin protestoları artıyor. Dhondup, son 1 ay içinde Çin yönetimini protesto etmek için hayatını riske atan 8. Tibetli. 8 kişiden 7'si hayatını kaybetti'' dedi.

  Brigden ayrıca Çin hükümetinin, Tibetlilerin özgürlük talebinin zor kullanarak bastırılamayacağının farkına varabileceğini ve ''uluslararası toplum tarafından kabul gören Tibetli temsilcilerle anlamlı bir diyaloğa girmek zorunda olduğunu'' söyledi.

  Dalay Lama ve Hindistan'da sürgündeki Tibet hükümeti her türlü şiddete karşı olduklarını belirtirken, Çinli yetkililer, Tibetlilerin baskı iddialarını sürekli inkar ediyor ve Dalay Lama yandaşlarını kendini yakma eylemlerini teşvik etmekle suçluyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir