Petrol
97.97
1.37%
Euro
18.3615
0.35%
Dolar
17.9456
-0.02%
Altın
1.036
0.48%
Borsa
2791
0.00%
Bitcoin
416.997
-3.91%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Birleşmiş Milletler'de Filistin ve İsrail tartışmaları

  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Şubat Dönem Başkanı Çin'in BM Daimi Temsilcisi Liu Jieyi, Filistin sorununun çözümü için BM Güvenlik Konseyi'nin daha fazla inisiyatif alması gerektiğini belirtti.
  • 04.02.2015 - 01:51
  Birleşmiş Milletler'de Filistin ve İsrail tartışmaları

  Birleşmiş Milletler de Filistin ve İsrail tartışmaları #1

  Gazetecilerin "Şubat ayında yeni bir Filistin karar tasarısının gündeme gelip gelmeyeceğine" ilişkin soruları üzerine Liu, şu an için herhangi bir BM Güvenlik Konseyi üyesinin bu konuda tasarı sunma hazırlığında olduğu bilgisinin kendilerine ulaşmadığını söyledi.

  Güvenlik Konseyi'nin sahadaki gelişmeleri sürekli takip ettiğini kaydeden Liu, "Filistin konusunda bir BM Güvenlik Konseyi üyesi karar taslağı sunmak isterse başkan olarak konuyu diğer üyelerle müzakere ederim" dedi.

  Çin'in konuya ilişkin yaklaşımına da açıklık getiren Liu, "Çin, Filistin ve İsrail'in müzakere masasına dönmeleri ve kalıcı bir çözüm bulmaları konusunda BM Güvenlik Konseyi'nin daha fazla inisiyatif alması taraftarıdır" diye konuştu.

  SURİYE İÇİN MOSKOVA TOPLANTISI

  Liu, Suriye'deki iç savaşa çözüm bulmak için Moskova'da düzenlenen toplantıya ilişkin soruları da yanıtlayarak, Moskova toplantısının önemli bir çaba olduğuna inandıklarını ifade etti.

  Toplantıya Suriye muhalefetinin de katıldığını ve birçok konuda anlaşma sağlandığını savunan Liu, soruna Suriye halkının kendisinin çözüm bulması gerektiğini bildirdi.

  Cenevre Bildirisi ve müzakerelerinin BM Güvenlik Konseyi tarafından da desteklendiğini hatırlatan Liu, Suriye'deki geçiş sürecinin nasıl olacağına Suriyelilerin karar vermesinin daha doğru olacağını ifade etti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir