Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
442.857
2.47%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C

  BM Genel Kurulu Başkanlığı'na Sırp üye

  Yeremiç: Seçilmemi, Sırp halkına verilen bir armağan ve takdir ifadesi olarak görüyorum.
  • 08.06.2012 - 22:21
  BM Genel Kurulu Başkanlığı'na Sırp üye

  BM Genel Kurulu Başkanlığı na Sırp üye #1

  BM Genel Kurul Başkanlığı'na seçilen Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Yeremiç, 67. Dönem BM Genel Kurulu Başkanı seçilmesinin ardından Genel Kurul salonunda konuşma yaptı.

  BM'ye üye ülke temsilcilerine seslenen Yeremiç, ''67. Dönem BM Genel Başkanı olarak seçilmekten dolayı büyük onur duyuyorum. Öncelikle Sırbistan'ın adaylığına destek veren tüm ülkelere teşekkür ederim'' dedi.

  Küçük ve gelişen bir ülke olan Sırbistan'ın hiçbir askeri ittifaka ya da siyasi birliğe taraf olmadığını belirten Yeremiç, ''Bugünkü seçimlerde bu kadar çok ülkenin güvenini almak gerçekten çok onur verici'' dedi.

  Yeremiç, şöyle konuştu:

  ''BM Genel Kurul Başkanlığı'na seçilmemi, temel olarak Sırp halkına verilen bir armağan ve takdir ifadesi olarak görüyorum. Son yıllarda (eski Sırbistan Cumhurbaşkanı) Boris Tadiç'in cesur liderliğinde Sırbistan, komşularına dostluk ve uzlaşma eli uzattı. Aynı zamanda Sırbistan olarak küresel toplumun tüm üyelerine de elimizi uzattık, aramızda anlaşmazlık olanlar dahil. Bugün ülkemiz dünyanın karşısında yine gururla ayakta durmaktadır.''

  Yeremiç, demokratik bir ülke olan Sırbistan'ın insanlığın ortak amaçları, uluslararası barış ve güvenliğin korunması için çalıştığını, bundan başka bir emeli olmadığını belirtti.

  Bu yıl Eylül ayının ortasında başlayacak 67. Dönem BM Genel Kurulu'nun üst düzeyli genel görüşmelerinde ana tema olarak, ''uluslararası ihtilafların ya da durumların barışçıl yollarla çözümü'' temasının tartışılmasını önerdiğini bildiren Yeremiç, bu konunun kritik öneme sahip olduğunu söyledi. Yeremiç, ''Unutmayalım ki barış sadece savaşın olmaması demek değildir. Filozof Spinoza'nın dediği gibi 'Barış, bir ruh hali; iyilikseverlik, güven ve adalet niyetidir'' diye konuştu.

  EN NASIR

  66. Dönem BM Genel Kurulu Başkanı Nasır Abdülaziz En Nasır da konuşmasında, Vuk Yeremiç'i en içten dilekleriyle kutladığını belirterek, Yeremiç'in çok taraflılık ve uluslararası ilişkilerde engin deneyimi olduğunu, kendisinin BM Genel Kurulu'nu son derece güçlü ve ehil şekilde yöneteceğinden ve göreve tamamen kendini adayacağından emin olduğunu söyledi.

  En Nasır, 67. Dönem BM Genel Kurulu'nun Eylül ayı ortasında başlayacağını anımsatarak, Vuk Yeremiç'e elinden gelen yardımı yapacağını söyledi.

  BÜYÜKELÇİ APAKAN

  Toplantıda Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan da BM Genel Kurulu'nda temsil edilen ''Batı Avrupa ve Diğerleri Grubu''nun Haziran ayı dönem başkanı olarak grup adına konuşma yaptı.

  Grup olarak BM Genel Kurul Başkanlığı'na Vuk Yeremiç'in seçilmesinden dolayı kendisini tebrik ettiklerini ifade eden Büyükelçi Apakan, ''2007 yılından beri Sırbistan'ın Dışişleri Bakanı olarak BM'nin pek çok üst düzey toplantısına katılan Sayın Yeremiç, uluslararası ilişkiler ve BM konularına son derece aşinadır'' dedi.

  BM Genel Kurulu'nun uluslararası ilişkilerdeki rolünün giderek önem kazandığını vurgulayan Apakan, Genel Kurul Başkanlığı'nın ''vizyoner, kapsayıcı ve şeffaf bir liderliği'' gerekli kıldığını söyledi.

  Apakan, ''Sayın Yeremiç'in deneyimi ve dinamizmi BM Genel Kurulu'nun çalışmalarına değerli katkılarda bulunacaktır, kendisine başarılar diliyoruz'' dedi.

  67. Dönem BM Genel Kurul Başkanlığı'na seçilen Yeremiç, görevi bu yılın Eylül ayında halen başkan olan Katarlı En Nasır'dan 1 yıllığına devralacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir