Euro
11.147
1.09%
Dolar
9.5404
0.64%
Altın
551.42
0.63%
Borsa
1.522
0.18%
Bitcoin
595.659
6.08%
12ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 12 C

  BM Genel Kurulu'nun başkanı değişti

  Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 70. dönem başkanlığına Danimarkalı siyasetçi Mogens Lykketoft seçildi.
  • AA
  • 16.06.2015 - 06:56
  BM Genel Kurulu'nun başkanı değişti

  Mogens Lykketoft

  Danimarka'da çeşitli bakanlık görevlerinde bulunan ve halen Meclis Başkanlığı görevini yürüten Mogens Lykketoft, bu görev için tek adaydı. Lykketoft, yeni görevine eylül ayında BM Genel Kurulu Genel Görüşmeleri sırasında başlayacak.

  Lykketoft, seçilmesinin ardından yaptığı konuşmada önceliklerini 2015 sonrası kalkınma gündemi, BM'nin uluslararası barış ve güvenliğe katkısının artırılması ve insan haklarının geliştirilmesi şeklinde sıraladı.

  BM'nin 70. yılında BM reformu ve Genel Sekreter seçiminin daha şeffaf yapılması konularında talepler bulunduğunu dile getiren Lykketoft, özellikle BM Güvenlik Konseyi'nin reformu konusuna önem vereceğini belirtti.

  Genel Kurul'daki toplantının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Danimarkalı siyasetçi, başkanlığı döneminde Filistin'in BM üyesi olup olamayacağının sorulması üzerine, "Filistin halkına çok sempatim var ama Filistin'e üyelik sözü verecek yetkim yok. Ancak başkanlığım döneminde Filistin konusuna daha fazla önem verilecektir" dedi.

  Lykketoft, Danimarka Meclis Başkanı olarak İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını ve işgal ettiği Filistin topraklarında yasa dışı yerleşim birimleri kurmasını eleştirmişti.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir