Dolar
7.7998
-0.0102%
Euro
9.1837
0.8743%
Altın
1897.33
0.8504%
Borsa
1123.25
0.1855%
G. Altın
476.901
0.9837%
Bitcoin
84229.9
-0.663%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 20 C

  BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon: Merhametli davranmalıyız

  BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, İstanbul İnsani Zirvesi’nde verilen taahhütleri hayata geçirme zamanının geldiğini söyledi.
  • İHA
  • 19.08.2016 - 11:13
  BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon: Merhametli davranmalıyız

  BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon: Merhametli davranmalıyız #1

  Birleşmiş Milletler (BM) Enformasyon Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Ban 19 Ağustos Dünya İnsani Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında bunun sadece çok büyük bir rakam olmadığını, aslında yaşamları perişan olmuş bireyler, aileler ve toplumları yansıttığını ifade etti.

  ONLAR SİZDEN VE BENDEN FARKI OLMAYAN İNSANLAR

  Ki-moon, “Onlar sizden ve benden farkı olmayan insanlar, her gün imkansız tercihlerle karşı karşıya kalan çocuklar, kadınlar ve erkekler. Onlar çocuklarına yemek ya da ilaç almak arasında tercih yapmak zorunda kalan ebeveynler, onlar okula gitmek ile ailelerine katkı için çalışmak arasında tercih yapmak zorunda olan çocuklar, onlar evlerinde kalıp bombalara maruz kalmak ile tehlikeli bir deniz yolculuğu ile kaçmak arasında tercih yapmak zorunda kalan aileler” dedi.

  MERHAMETLİ DAVRANABİLİRİZ

  İnsanları böylesine zor bir duruma düşüren krizlere çözüm bulunmasının çok basit olmadığını ancak herkesin yapabileceği bir katkı olduğunu belirten Ki-moon, “Merhametli davranabiliriz, haksızlıklara karşı sesimizin duyulmasını sağlayabiliriz ve değişim için çalışabiliriz” ifadesini kullandı.

  Ban Ki-moon şöyle devam etti: “Dünya İnsani Günü insanların çektiği sıkıntıları azaltmamız gerektiğini bize hatırlatan bir vasıta. Ayrıca, krizlerin en ön cephelerinde canla başla çalışan insani yardım çalışanlarını ve gönüllülerini anmak için de bir fırsat. Çok daha büyük risklerle karşı karşıya olan insanlara yardım etmek için hayatlarını ortaya koyan kadın ve erkek (insani yardım çalışanlarını) saygıyla anıyorum.”

  Herkesi “Tercih Edeceğiniz Dünya” kampanyasını imzalamaya çağıran Ban Ki-moon, kampanyanın amacının bir yandan farkındalık yaratıp insanların empati yapmalarını teşvik ederken bir yandan da BM Acil Durum Merkezi Fonu’na (CEFR) mali kaynak sağlamak ve İnsanlık Mesajcıları adı altında bireylerin desteğini sağlamak olduğunu vurgulayarak, “Herkesin toplumlarını ve hükümetlerini insani yaklaşımlara birinci önceliği vermeye davet etmesi gerekiyor” dedi.

  İSTANBUL ZİRVESİ

  Birkaç ay önce ilki İstanbul’da düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi’nde 9 bin katılımcının bir araya geldiğini hatırlatan Genel Sekreter, dünya liderlerinin söz konusu zirvede çatışma bölgelerinde, afet ve zorlu koşullarda yaşayan insanların yaşamlarını dönüştürmeyi taahhüt ettiklerini, insanlığın gündemi etrafında toplandıklarını ve hiç kimseyi dışlamayacakları sözü verdiklerini ifade etti.

  Verilen bu taahhütlerin insan hakları, güçlü bireyler ve yoksulluğun ortadan kaldırılmasına odaklanan 17 küresel hedeften oluşan ve insanlar için daha iyi bir dünya oluşturulması için gelecek 15 yıllık dönemi kapsayan sürdürülebilir kalkınma gündeminin de merkezinde yer aldığını belirten Ki-moon, “Bu kollektif yolculuğu yapabilmemiz için herkes üzerine düşeni yerine getirmelidir. Her birimiz fark yaratabiliriz. Gelin Dünya İnsani Günü’nde insanlık adına bir araya gelelim ve hiç kimseyi dışarıda bırakamayacağımızı ortaya koyalım” değerlendirmesini yaptı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir