Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
380.816
0.07%
17ºC
İstanbul
Açık 17 C

  BM gözlemcilerine siper oldular

  Humus'ta BM gözlemcilerine ateş açıldığı bildirildi
  • 22.04.2012 - 04:31
  BM gözlemcilerine siper oldular

  BM gözlemcilerine siper oldular #1

   

  BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın ateşkes planına uyulup uyulmadığını denetlemek için bulundukları Suriye'de Humus kentine giden gözlemci heyetinin içinde bulunduğu gruba ateş açıldığı bildirildi.

  AA muhabirine internet üzerinden bilgi veren Humus yerel komiteler üyesi Rami Humusi, BM gözlemcilerinin kentteki birçok semtte incelemelerde bulunduğunu söyledi.

  GÖZLEMCİLERE SİPER OLDULAR

  Humusi, Halidiye ve Bayada arasındaki esnasında gözlemcilere ve kendilerini karşılayan gruba ateş açıldığını dile getirerek, ''Grup, gözlemcileri çevreleyerek onları kurşunlardan korudu. Her taraftan ateş açılıyordu, kendimizi duvarı diplerine atarak kurşunlardan korunduk" dedi.

  Semtte düşen top mermilerini gözlemcilere gösterdiklerini belirten Humusi, ordunun ağır silahlarla bombaladığı yerlere götürülen heyetin her şeyi gördüğünü ifade etti.

  Gözlemcilerin harabeye dönen semtleri görmemeleri için ateş edildiğini ileri süren Humusi, gözlemcilerin de içinde bulunduğu gruba açılan ateşi videoya kaydettiklerini ve görüntüleri internette paylaştıklarıni dile getirdi.

  Bu arada, Suriye İnsan Hakları İzleme örgütü, ülkenin çeşitli kentlerinde düzenlenen operasyonlar ve yönetim karşıtı çıkan gösterilerde güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu ölenlerin sayısının 26'ya yükseldiğini duyurdu.

  Ülkenin kuzeyinde yer alan, sanayi ve ticaretin başkenti olarak nitelendirilen Halep'de muhaliflere karşı düzenlenen operasyonlar ve gösterilere güvenlik güçlerinin müdahalesiyle 13 kişinin hayatını kaybettiğini belirten örgüt, Humus'ta 4, Dera'da 4, Hama'da 2, Deyr Ez Zor, Şam ve Haseke'de birer kişinin çıkan olaylarda öldüğünü kaydetti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir