Petrol
113.73
-0.39%
Euro
17.5608
0.01%
Dolar
16.3965
0.29%
Altın
979.89
0.75%
Borsa
246
0.00%
Bitcoin
478.778
-0.56%
26ºC
İstanbul
Güneşli 26 C

  BM IŞİD'in insanlığa karşı suç işlendiğini bildirdi

  BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Pillay, IŞİD'in Irak'ta yaptığı katliamı kastederek "Irak'taki insan hakları ihlalleri, insanlığa karşı suç boyutunda" dedi.
  • 26.08.2014 - 00:40
  BM IŞİD'in insanlığa karşı suç işlendiğini bildirdi

  BM IŞİD in insanlığa karşı suç işlendiğini bildirdi #1

  Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay, Irak'ta insanlığa karşı suç işlendiğini bildirdi.

  670 TUTUKLU ÖLDÜRÜLDÜ

  Pillay, yaptığı yazılı açıklamada, terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının Musul'da 670 kadar tutukluyu öldürdüğü ve korkunç ihlaller yaptığını belirtti.

  İNSANLIK SUÇU İŞLENİYOR

  IŞİD ve ona bağlı savaşçılar tarafından hergün ciddi insan hakları ihlalleri yapıldığına işaret eden Pillay, "Irak'taki insan hakları ihlalleri, insanlığa karşı suç boyutunda" dedi.

  ETNİK VE DİNİ TEMİZLİK YAPILIYOR

  Irak'ta insanların etnik, dini ve mezhepsel mensubiyetlerine göre sistematik olarak hedef alındığına işaret eden Pillay, IŞİD'in kontrol altında tuttuğu bölgelerde geniş kapsamlı etnik ve dini temizlik yapıldığını kaydetti.

  Pillay, Yezidilere ve Türkmenlere yapılanlardan örnekler vererek, bütün bunların savaş suçu ve insanlığa karşı suç boyutunda olduğunu vurguladı.

  ÖZEL OTURUM ÇAĞRISI

  Diğer taraftan, BM Irk Ayrımcılığı'nın Önlenmesi Komitesi ise yazılı açıklamasında, BM İnsan Hakları Konseyi'nin, Irak'taki insan hakları durumunu ele alması için özel oturum yapması çağrısında bulundu.

  Komite, BM Genel Sekreteri'nin de Irak'ta geçici acil durum kapsamında Ninova'da güvenli bölge oluşturulması amacıyla BM Güvenlik Konseyi'ne öneri götürmesini talep etti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir