Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
362.031
0.45%
22ºC
İstanbul
Çok bulutlu 22 C

  BM Özel Raportörü David Kaye’den Türkiye eleştirisi

  BM Düşünce ve İfade Özgürlüğü Özel Raportörü David Kaye, hükümetin daveti üzerine geldiği Türkiye'deki temaslarının ardından açıklama yaptı.
  • 19.11.2016 - 16:01
  BM Özel Raportörü David Kaye’den Türkiye eleştirisi

  ascvbnmnzx

  Türkiye'deki ifade özgürlüğünden sorumlu BM Özel Raportörü David Kaye, Türkiye'yi 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana muhaliflere yönelik yaklaşımından dolayı eleştirdi. Kaye, cuma günü Ankara'da yaptığı toplantıda ifade özgürlüğünün gitgide kısıtlanıdığı yönünde bir izlenim edindiğini söyledi.

  "AÇIK ÇEK ANLAMINA GELMEZ"

  Raportör, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye'nin İslamcılar ve Kürt gruplar tarafından tehditle karşı karşıya olduğunu belirterek "Ancak bu hükümetin elinde ifade özgürlüğünü kısıtlamak için her şeyi yapmasına imkan tanıyan bir açık çek olduğu anlamına gelmez" dedi.

  İLKBAHARDA KONSEYE SUNULACAK

  Kaye, Ankara'da yaptığı basın toplantısında Türkiye'de karanlık bir ortamın olduğunu kaydetti. Bağımsız uzman olarak BM İnsan Hakları Konseyi'ne rapor veren Kaye, Türkiye'deki kısıtlamaların hayatın birçok alanını etkilediğini söyledi. Rapor ilkbaharda Konseye sunulacak. Kaye ayrıca akademisyenlere uygulanan baskının uzun vadeli sonuçlarına dikkat çekti ve bir uyarıda bulundu.

  "EĞİTMENLER AZALACAK"

  David Kaye "Bu devam ederse insanlar pasaportları olduğu müddetçe ülkeyi terk edecek ve başka bir ülkede eğitmenlik yapacak" diye konuştu. Kaye "Ne kadar çok akademisyen ülkeyi terk ederse gelecek nesil için o kadar az eğitmen olacak" sözlerine ekledi.

  O İSİMLERLE GÖRÜŞMESİNE İZİN VERİLMEDİ

  BM Özel Raportörü Kaye gözaltında bulunan beş Cumhuriyet gazetesi yazarı ve tutuklu dilbilimci Necmiye Alpay ile de görüştü. Kaye'in Aslı Erdoğan ve Cumhuriyet gazetesi yazarı Kadri Gürsel ve gözaltında bulunan BM Uluslararası Ceza Mahkemesi yargıcı Aydın Sefa Akay ile buluşmasına izin verilmedi.

  Ankara basına baskı uygulanmadığını ve gazetecilerin gazetecilik faaliyetlerinden dolayı tutuklanmadığını ısrarla savunuyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir