Petrol
83.84
0.16%
Euro
19.2862
-0.62%
Dolar
18.6223
-0.06%
Altın
1.042
-0.90%
Borsa
4923
0.00%
Bitcoin
308.493
-2.06%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C

  BM: Suriye'de 1 milyona yakın kişi kuşatma altında

  O'Brien, Suriye'de kuşatma altında yaşayan kişi sayısının bir yılda 393 binden 974 bine çıktığını söyledi.
  • AA
  • 21.11.2016 - 20:33
  BM: Suriye'de 1 milyona yakın kişi kuşatma altında

  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Suriye'deki insani durumu görüştü. Toplantının başında konuşan BM İnsani İşlerden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O'Brien, Halep'in doğusu başta olmak üzere tüm Suriye'nin yok olmaya doğru gittiğini belirterek, "Bu trajedinin engellenmesi için eyleme geçmemenin utancı hepimizin üzerinde." dedi.

  HALEP'TE HASTANE KALMADI

  Halep'in doğusuna yönelik hava saldırılarının geçen salıdan beri hiç ara vermeden devam ettiğini ve bazı ailelerin yıkıntıların altında tamamen yok olduğunu belirten O'Brien, son saldırıların ardından bölgede yaralıları tedavi etme kapasitesine sahip hastane kalmadığını söyledi.

  ÇATIŞMALARIN BEDELİNİ SİVİLLER ÖDÜYOR

  Silahlı grupların da Halep'in batısına ayrım gözetmeden bombalı saldırı düzenlediğini ve bu saldırılar sonucu 60 kişinin öldüğünü 25 bin kişinin bu nedenle evlerinden olduğunu dile getiren O'Brien, çatışmaların bedelini sivillerin ödediğini vurguladı.

  1 YILLIK SÜREÇTEKİ ARTIŞ

  O'Brien, ülkede kuşatma altında yaşayan kişi sayısının hızla arttığını, geçen yılın bu döneminde kuşatma altındaki Suriyeli sayısının 393 bin olduğunu şu anda ise bu sayının 974 bine yükseldiğini anlattı.

  ABD SAVAŞ SUÇU İŞLEYENLERİN LİSTESİNİ VERDİ

  Konsey'de söz alan ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power ise Esed rejimi ve Rusya'nın sivillere ve sivil altyapıya yönelik saldırıları sürdürdüğünü söyledi.
  Suriye'de savaş suçu işleyenlerin bir gün mutlaka bunun hesabını vereceğini dile getiren Power, bugün hesap vermeyecekmiş gibi bu suçları işleyenlerin er ya da geç yargı önüne çıkacağını belirtti.

  ESED REJİMİNİN YÖNETİCİLERİ AÇIKLANDI

  Power, sivillere karşı suç işleyen Esed rejiminin üst düzey asker ve polis yöneticilerinin bazılarının da isimlerini verdi. Samntha Power'ın Konsey'de okuduğu isimler şunlar: "Adnan Aboud Hilweh, Jawdat Salbi Mawas, Suhail Hassan, Tahir Hamid Khalil, Salah Hamad, Sha’afiq Masa, Rafiq Shihadeh, Hafiz Makhlouf, Adib Salameh, Jamil Hassan, Abdul Salam Fajr Mahmoud, Ibrahim Ma’la, Qusai Mihoub."

  İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft da konuşmasında Esed rejimi ve Rusya'ya "savaş suçlarına son verin" çağrısı yaptı.


  Görüş Bildir