Euro
10.7758
-0.46%
Dolar
9.2477
-0.5%
Altın
529.06
0.08%
Borsa
1.434
0.26%
Bitcoin
614.435
6.24%
16ºC
İstanbul
Güneşli 16 C

  BM: Ukrayna'daki saldırılarda sivil hedefler bilinçliydi

  BM Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Jeffrey Feltman, Ukrayna'nın güneyindeki Mariupol kentine düzenlenen saldırının kasıtlı olarak sivillere yönelik olduğunu belirtti.
  • 27.01.2015 - 06:02
  BM: Ukrayna'daki saldırılarda sivil hedefler bilinçliydi

  BM: Ukrayna daki saldırılarda sivil hedefler bilinçliydi #1

  BM Güvenlik Konseyi, Ukrayna'nın doğusunda çatışmaların artması ve Mariupol kentine düzenlenen saldırı üzerine bölgedeki durumu değerlendirmek için toplandı.

  Ukrayna'daki krizin başından bu yana 29. toplantıyı gerçekleştiren Konsey'de sunum yapan BM Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Jeffrey Feltman, Genel Sekreter Ban Ki-mun'un itidal ve sivillerin korunması çağrılarının dikkate alınmadığının görüldüğünü söyledi.

  BİLİNÇLİ OLARAK SİVİLLER HEDEF ALINDI

  Çatışmaların ve can kayıplarının sürdüğünü vurgulayan Feltman, "Son BM Güvenlik Konseyi toplantısının gerçekleştiği 21 Ocak'tan bugüne Ukrayna'da yaklaşık 50 sivil öldürüldü, 150'den fazlası da ciddi şekilde yaralandı" dedi.

  Mariupol'a düzenlenen saldırının ayrılıkçıların kontrolündeki bölgeden gerçekleştirildiğinin tespit edildiğini kaydeden Feltman, "Ukrayna'da çatışmaların devam ettiği alanın dışında bulunan Mariupol'a roket atanlar bilinçli olarak sivilleri hedef aldı. Bu uluslararası insancıl hukukun ihlalidir" diye konuştu.

  Sorumluların yargı önüne çıkarılması gerektiğini belirten Feltman, bölgedeki ayrılıkçılara da provokasyon ve şiddet eylemlerini durdurma çağrısı yaptı.

  Rusya'dan da şiddetin durması için ayrılıkçılar üzerindeki nüfuzunu kullanmasını isteyen Feltman, tüm taraflardan insani yardım girişlerine imkan sağlamalarını talep etti.

  "RUSYA, BARIŞ KONUSUNDA SAMİMİYETSİZ"

  Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin ise Konsey'de yaptığı konuşmada, Ukrayna'yı, Donetsk'e yönelik sivil asker ayrımı yapmaksızın saldırı düzenlemekle suçladı.

  Ukrayna ordusunun saldırılarında çok sayıda sivilin öldürüldüğünü ya da yaralandığını savunan Churkin, "Ukrayna hükümetinin kontrolündeki bölgelere saldırı olunca hemen BM Güvenlik Konseyi toplanıyor ancak Ukrayna ordusunun saldırılarına tepki verilmiyor" dedi.

  ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power da Rusya'yı barış konusunda samimiyetsizlikle suçlayarak, "Rusya eğer barış konusunda ciddiyse niçin tank ve roketatarlarını Ukrayna'dan çıkarmıyor da yenilerini gönderiyor" diye sordu.

  Rusya'nın amacının mümkün olduğunca fazla Ukrayna toprağını kontrol etmek ve ülke içine doğru ilerlemek olduğunu öne süren Power, Rusya'nın ayrılıkçıları finanse ettiğini, eğittiğini, tank ve askeri malzeme sağladığını belirtti.

  Ülkenin güneyindeki Mariupol kentinin Vostoçnoe semtine ağır silahlarla düzenlenen saldırıda 30 kişi ölmüş, 103 kişi yaralanmıştı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir