Euro
10.055
-0.04%
Dolar
8.535
0.11%
Altın
484.18
0.76%
Borsa
1.418
0%
Bitcoin
407.149
0.28%
18ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 18 C

  BM: Venezuela'dan her gün 5 bin kişi kaçıyor

  Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), günde yaklaşık 5 bin Venezuelalının ülkeyi terk ettiğini bildirdi.
  • AA
  • 31.01.2019 - 10:02
  BM: Venezuela'dan her gün 5 bin kişi kaçıyor

  BMMYK sözcülerinden Joung-ah Ghedini-Williams, BM Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Venezuelalıların, ülkedeki ''istikrarsızlık ve belirsizlikler'' yüzünden çeşitli nedenlerle ülkeden ayrılmaya devam ettiğini söyledi.

  BM: Venezuela dan her gün 5 bin kişi kaçıyor #1

  "5 BİN KİŞİ KAÇIYOR"

  ''Günde yaklaşık 5 bin Venezuelalı ülkeden kaçıyor.'' diyen Ghedini-Williams, ülkeden ayrılanların Brezilya, Colombia, Ekvador ve Peru'ya gittiğini ifade etti. BMMYK'nin verilerine göre, 2015 yılından beri yaklaşık 3 milyon Venezuelalı ülkeden ayrıldı.

  BM: Venezuela dan her gün 5 bin kişi kaçıyor #2

  VENEZUELA'DA YAŞANANLAR

  Venezuela'da muhalefet ve iktidar yanlılarının 23 Ocak Çarşamba günü düzenlediği mitingler, ülke ve bölge açısından son derece önemli gelişmelere yol açmıştı. Çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclis'in Başkanı Juan Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini "geçici devlet başkanı" ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmıştı.

  Rusya, Çin, Küba, Meksika, Türkiye ve Bolivya ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelemiş, Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkinin süreceğini duyurmuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir