Dolar
6.8639
-0.0014%
Euro
7.8298
0.0485%
Altın
1807.48
-0.1094%
Borsa
117741.1
-0.5553%
G. Altın
399.135
-0.0665%
Bitcoin
63458.5
-0.4384%
22ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 22 C

  BM'den İsrail'e gözaltı eleştirisi

  BM, İsrail'in kayıp üç öğrenciyi arama çalışmaları sırasında çok sayıda Filistinliyi gözaltına aldığını ve Batı Şeria'da Filistinlilerin yaşamını kısıtladığını bildirdi
  • 24.06.2014 - 09:30
  BM'den İsrail'e gözaltı eleştirisi

  Birleşmiş Milletler (BM), İsrail'in Batı Şeria'da kaçırıldığını iddia ettiği üç öğrenciyi arama çalışmaları sırasında Filistinlilere şiddet uyguladığı ve bu nedenle ölüm, yaralanma ve çok sayıda gözaltı uygulamasının gerçekleştirildiğini bildirdi.

  BM'den İsrail'e gözaltı eleştirisi #1

  BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Jeffrey Feltman, BM Güvenlik Konseyi'ne İsrail-Filistin sorunundaki son gelişmelere ilişkin brifing verdi.

  ''RAHATSIZ EDİCİ GELİŞMELERDE ARTIŞ VAR''

  İki ülke arasındaki barış görüşmelerinin durması nedeniyle bölgede rahatsız edici gelişmelerde önemli artış yaşandığını dile getiren Feltman, özellikle Batı Şeria'da kayıp İsrailli gençlerin aranması sırasında Filistinlilerin şiddete maruz kaldıklarını ve günlük yaşamlarının kısıtlandığını kaydetti.

  ''GÖZALTINA ALINAN FİLİSTİNLİ SAYISINDA ÇOK BÜYÜK ARTIŞ VAR''

  Feltman, son bir ayda Batı Şeria'da öldürülen, yaralanan ve gözaltına alınan Filistinli sayısında "çok büyük artış" görüldüğünü ifade ederek, "İsrail'in Batı Şeria'daki aramalarında bir ay içinde 928 kişi gözaltına alındı" dedi.

  Aynı dönemde İsrail'in "illegal" yerleşimlerinde ve Filistinlilere ait yapıların tahrip edilmesinde de artış yaşandığını dile getiren Feltman, İsrail'in ilan ettiği yeni yerleşim birimi planlarının uluslararası hukuku ihlal ettiğini söyledi. Feltman, İsrail'e itidal çağrısı da yaparak, Filistin halkının işlemedikleri bir suç dolayısıyla toplu olarak cezalandırılmasının haksızlık olduğunu bildirdi.

  BMGK'DA BASIN BİLDİRİSİNE ABD ENGELİ

  Öte yandan, BM Güvenlik Konseyi'nde İsrail'in kayıp öğrencileri arama operasyonları sırasında Filistinlileri öldürmesinden duyulan üzüntüyü yansıtan bir basın bildirisinin ABD ve Ürdün'ün itirazı nedeniyle kabul edilmediği belirtildi.

  Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi ve BMGK dönem başkanı Vitaly Churkin, gazetecilere yaptığı açıklamada, cuma günü BM Güvenlik Konseyi'ne bir basın bildirisi taslağı sunduklarını ancak bir üyenin bildirinin dilini "hafif bulması", diğerinin ise İsrail'in doğrudan eleştirilmesini kabul etmemesi nedeniyle anlaşma sağlanamadığını ifade etti.

  İSRAİL'İN ELEŞTİRİLMESİNİ İSTEMEYEN ÜLKE ABD

  Bildirinin dilini hafif bulan ülkenin Ürdün, İsrail'in eleştirilmesini istemeyen ülkenin ise ABD olduğu öğrenildi. BMGK'da basın bildirisinin kabul edilmesi için 15 ülkenin de onayı gerekiyor.

  Görüş Bildir