Euro
11.1367
0.99%
Dolar
9.5338
0.57%
Altın
551.58
0.66%
Borsa
1.522
0.18%
Bitcoin
590.857
4.78%
14ºC
İstanbul
Çok bulutlu 14 C

  BM'den İsrail'in ilhak planına eleştiri

  BM, İsrail'in Batı Şeria'daki ilhak planlarının "yasa dışı" olduğunu bildirdi.
  • AA
  • 29.06.2020 - 13:25
  • Güncelleme : 29.06.2020 - 13:25
  BM'den İsrail'in ilhak planına eleştiri

  BM, Filistinlilerin insan hakları üzerinde yıkıcı etkileri olan ilhakın durdurulması gerektiğini açıkladı.

  Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in ilhak planlarını "yasa dışı" olarak nitelendirerek, İsrail'in kendi yetkililerini ve dünyadaki çağrıları dikkate alması gerektiğini ve bu "tehlikeli yoldan" dönmesi gerektiğini belirtti.

  ULUSLARARASI HUKUK ÇİĞNENİYOR

  İsrail'in gerçekleştirdiği ilhak planlarının bölgedeki kalıcı barış çabalarına ciddi hasar vereceğini vurgulayan Bachelet, Yahudi yerleşim birimlerinin uluslararası hukuku çiğneyen ilhakla birlikte daha da genişleyeceğine dikkat çekti.

  FİLİSTİNLİLERİN TEMEL HİZMETLERE ERİŞİMİ ZORLAŞIYOR

  Bachelet, iki ulus arasında yüksek gerilim oluşturarak toplumsal huzuru kaçıran ilhakın, Filistinlilerin eğitim ve sağlık gibi temel hizmetlere erişimlerinin daha da zorlaşacağının altını çizdi.

  İsrail'in bu karardan dönmek için hala zamanı olduğunun altını çizen Bachelet, İsrail'in işgalci bir güç olarak uluslararası hukuktan doğan yükümlülüklerini değiştirmeyeceğini vurguladı.

  İSRAİL'İN BATI ŞERİA'DAKİ BÖLGELERİ İLHAK PLANI

  ABD Başkanı Donald Trump'ın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile 28 Ocak'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı sözde Orta Doğu barış planında, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin "İsrail'in toprağı" olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin'e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyordu.

  ABD ve İsrailli yetkililerden oluşan ortak komisyon, sözde barış planının ardından söz konusu bölgelerin "ilhakı" için Batı Şeria'da haritalandırma sürecine başlamıştı.Netanyahu ile Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz'ın imzaladığı koalisyon anlaşmasına göre, İsrail Başbakanı, 1 Temmuz'dan itibaren Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'nin "ilhakını" kabine veya meclisin onayına sunabilecek.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir