Euro
15.2866
0.28%
Dolar
13.4552
0.22%
Altın
795.1290
-0.08%
Borsa
2,048.11
0.30%
Bitcoin
568.782
-0.02%
6ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 6 C

  BM'den Suriye'de cihatçı uyarısı

  Pinheiro: Radikal cihatçılar mezhep çatışmalarını körüklüyor.
  • 18.10.2012 - 06:01
  BM'den Suriye'de cihatçı uyarısı

  BM den Suriye de cihatçı uyarısı #1

  BBC'nin haberine göre; Birleşmiş Milletler (BM), Suriye'de radikal İslamcı tehlikesine dikkat çekti. BM'nin atadığı Bağımsız Uluslararası Soruşturma Komisyonu'nun son raporuna göre, son dönemde Suriye'deki yabancı militanların sayısında büyük bir yükseliş var. Rapora göre aynı zamanda ülkedeki mezhep çatışmaları da artıyor ve bu iki veri arasında net bir bağlantı bulunuyor. Raporda İslamcı militanların, ülkedeki çatışmaların radikalleşme riskini arttırdığı vurgulanıyor.

  ÖZGÜRLÜK İÇİN DEĞİL KENDİ HEDEFLERİ İÇİN SAVAŞIYORLAR

  Komisyon Başkanı Brezilyalı Paulo Pinheiro, çatışma ortamının radikalleşmesi riskinin, yabancı İslamcı militanlar nedeniyle arttığı uyarısında bulundu. Pinheiro, "Yabancı militanlar diye adlandırdığımız radikal islamcılar ya da cihatçıların varlığı bizi çok endişelendiriyor" dedi. Pinheiro, Suriye'yi işgâl edecek kadar güçleri bulunmayan cihatçı militanlarin demokrasi ve özgürlük için değil, kendi hedefleri doğrultusunda savaştıklarını vurguladı.

  BRAHİMİ: BİNLERCE YABANCI SAVAŞÇI VAR

  Yabancı savaşçıların sayısı ile ilgili Suriye yönetiminin tahminlerini aktaran BM özel temsilcisi Lahdar Brahimi geçen ay "binlerce" ifadesini kullanmıştı. Beşşar Esed yönetimi de, ülkedeki silahlı mücadelenin, ağırlıklı olarak, yabancı güçlerin "terörist grupları" destekleyerek yürüttüğü bir komplo olduğunu söylüyor.


  Görüş Bildir