Petrol
87.21
0.03%
Euro
18.2398
0.45%
Dolar
18.5427
0.20%
Altın
993.8
0.59%
Borsa
3147
1.63%
Bitcoin
363.515
0.05%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  BM'den Suriye'ye sert tasarı

  BM Esad sonrası döneme siyasi geçiş çağrısı yapan bir karar tasarısını oy çokluğuyla kabul etti.
  • 16.05.2013 - 03:53
  BM'den Suriye'ye sert tasarı

  BM den Suriye ye sert tasarı #1

  Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Beşar Esad yönetimindeki Suriye hükümetini sivillere karşı ağır silah kullanımını arttırarak şiddeti tırmandırmasından dolayı sert biçimde suçlayan ve Esad sonrası döneme siyasi geçiş çağrısı yapan bir karar tasarısını oy çokluğuyla kabul etti.

  ARAP ÜLKELERİ KALEME ALDI

  Katar ve diğer bazı Arap ülkeleri tarafından kaleme alınan tasarı, 193 üyeli Genel Kurul'da aralarında Rusya'nın da bulunduğu 12 ülkenin ret oyuna karşı 107 kabul oyuyla geçerken, 59 üye çekimser kaldı.

  Tasarı, geçen Ağustos ayında Suriye rejiminin 'muhalefeti kanlı biçimde bastırmasını kınayan' karara göre daha az destek buldu. O tasarı, 31 çekimser ve 12 red oyuna karşı 133 oyla kabul edilmişti.

  SERT BİR KINAMA METNİ

  Çarşamba günü kabul edilen karar, Esad rejimini sivillerin çoğunlukla yaşadığı bölgelerde ağır silahları giderek daha fazla kullanmasından ve 'sistematik insan hakları ihlallerinden' dolayı sert biçimde kınıyor. BM Genel Kurulu kararında ayrıca 'nereden geldiğine bakılmaksızın' tüm şiddetin kınandığı vurgulanıyor.

  KİMYASAL SİLAH ENDİŞESİ

  Esad rejiminin kimyasal silah kullanmasından derin endişe duyulduğuna dikkat çekilen kararda, BM'nin konuyu soruşturan yetkililerine engelsiz giriş imkânı tanınması isteniyor. Kararda ayrıca muhalif Suriye Ulusal Koalisyonu, "siyasi geçiş için gerekli olan etkili ve temsilci muhataplar" sözleriyle tanımlanarak, Esad sonrası döneme siyasi geçiş çağrısında bulunuluyor.

  Arjantin'in başını çektiği bazı Latin Amerika ülkeleri, kararla Suriye Ulusal Koalisyonu'na ana muhalif grup olarak destek veren hükmü sulandırmak istemiş, ancak yapılan pazarlıklarda bu değişiklik önerileri kabul edilmemişti. Bazı diplomatlar, tasarıdaki bu hükmün "BM'nin Suriye halkının temsilcisi olarak koalisyonu tanıdığı" şeklinde yorumlanmasından çekindiklerini bildirdiler.

  RUSYA TASARIYA KARŞI DİRENDİ

  Rusya'nın da, tasarıdaki bu ifadenin, ABD ve Rusya'nın üzerinde anlaştığı biçimde Suriye için bir barış konferansı düzenleme hazırlıklarına mani olabileceği uyarısında bulunduğu öğrenildi. Rusya'nın BM Daimi temsilcisi Vitaly Churkin, oylamadan önce üye ülkelere gönderdiği bir mektupta, tasarıya "hayır" oyu verilmesi çağrısında bulundu ve "tek taraflı" olarak nitelendirdiği tasarının, Rus ve Amerikan dışişleri bakanlarının vardıkları anlaşmaya ters düşen etkiler yaratacağını kaydetti.

  Suriye'deki savaşın nasıl sona erdirileceğine ilişkin anlaşmazlık, BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye'ye ilişkin şimdiye kadar attığı adımları felce uğratmıştı. Moskova ve Washington'un geçen hafta Suriye'deki siyasi geçiş süreci için uluslararası bir barış konferansı toplamak konusunda anlaşmasına rağmen, bu plan, konferansta Suriye muhalefetini kimin temsil edeceği konusunda çıkmaza girdi.

  SURİYE ULUSAL KOALİSYONU TANINMIŞTI

  Suriye Ulusal Koalisyonu, "Suriye'nin Dostları" ve Arap Birliği tarafından "Suriye halkının meşru temsilcisi" olarak 130 uluslararası temsilci tarafından tanınmıştı.

  Genel Kurul kararları, bağlayıcı olmadığı için herhangi bir yaptırım yetkisi taşımıyor ve oylamada hiçbir devletin veto yetkisi bulunmuyor. Ancak oy çoğunluğuyla kabul edilen kararlar, dünya ülkelerinin çoğunluğunun iradesini ortaya koyması açısından sembolik bir öneme sahip.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   


  Görüş Bildir