Petrol
114.59
0.31%
Euro
16.49
1.52%
Dolar
15.72
1.13%
Altın
918.75
0.00%
Borsa
2391
0.00%
Bitcoin
482.881
2.90%
19ºC
İstanbul
Güneşli 19 C

  BMGK: IŞİD'e destek veren ülkelere yaptırımlar geliyor

  BM Güvenlik Konseyi, IŞİD'e karşı çözüm planı oluşturdu. IŞİD'e maddi destek veren ve vatandaşlarının örgüte üye olmasına izin veren ülkelere ekonomik yaptırımlar geliyor.
  • 16.08.2014 - 08:25
  BMGK: IŞİD'e destek veren ülkelere yaptırımlar geliyor

  BMGK: IŞİD e destek veren ülkelere yaptırımlar geliyor #1

  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Irak ve Suriye’de güçlenen Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı oluşturulan bir çözüm planını cuma akşamı yapılan oylamada kabul etti.

  YAPTIRIMLAR ONAYLANDI

  Türkiye saati ile 22.00’de yapılan oylamada kısa sürede onay kararı çıktı. İngiltere’nin teklifi ve yaklaşık bir haftalık müzakere sonucu 15 üye ülkenin üzerinde anlaştığı bir metinle yaptırımlar onaylandı. IŞİD, Nusra cephesi ve El Kaide bağlantılı diğer tüm örgütlere acilen silah bırakma çağrısı yapan metinde, BM üyesi ülkelerin tümüne de vatandaşlarının ‘terörist’ gruplara yurt dışından katılmasını engelleme ve bu gruplara yardımları durdurma konusunda ekonomik yaptırımlar uygulanacak.

  İŞBİRLİĞİ YAPAN DEVLETLERE YAPTIRIM UYGULANIYOR

  Birleşmiş Milletler anlaşmasının 7. maddesi uyarınca El Kaide ile bağlantılı tüm örgütlerle işbirliği yapan devletlere yaptırım uygulanıyor. IŞİD örgütü yakın zamandaki ilerleyişinden önce de bu listede El Kaide'nin yanında yer aldı. Nusra Cephesi ise listeye bu yılın başlarında eklendi. ABD istihbaratına göre, IŞİD Irak'ta kontrolünü ele geçirdiği rafinerilerden çıkarılan petrolü yerel alıcılara ve kaçakçılara satıyor. BMGK, IŞİD ve Nusra Cephesi ile yapılacak her türlü alışverişi de yasakladı. BMGK uzmanları tarafından 7. madde uyarınca, El Kaide bağlantılı tüm grupların aktiviteleri takip ediliyor.

  BAZI EL KAİDE LİDERLERİNİN İSİMLERİ YAYIMLANDI

  BMGK, bu konudaki kararlılığının göstergesi olarak, uluslararası seyahat yasağı, mal varlıklarının dondurulması ve silah ambargosu gibi yaptırımların uygulanacağı bazı El Kaide liderlerinin de isimlerini yayınladı. İsmi yayınlanan altı kişi arasında IŞİD sözcüsü Ebu Muhammed Adnani de var. İsmi açıklanan diğer kişiler, Nusra Cephesi ile bağları bulunan çeşitli kökenlerden beş kişi: Cezayirli Said Arif, Suudi Arabistanlı Zafer Dabidi ve Abdul Muhsin Çarik, Kuveytli  Hamad Ali ve Fehd Ecmi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir