Petrol
85.42
-1.68%
Euro
19.6306
0.07%
Dolar
18.6344
0.01%
Altın
1.077
-0.31%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
322.972
0.24%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  BM'ye göre en büyük insani kriz Musul'da yaşanacak

  Musul operasyonunun başlamasıyla birlikte, dünyada bu yılki en büyük insani krizin Musul'da meydana geleceği uyarısı yapıldı.
  • AA
  • 23.06.2016 - 00:08
  BM'ye göre en büyük insani kriz Musul'da yaşanacak

  Birleşmiş Milletler (BM) Irak İnsani Yardım Koordinatörü Lise Grande, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) İçişleri Bakanlığı bünyesindeki  "Krizlerle Mücadele Ortak Koordinasyon Merkezi" tarafından Erbil kentindeki Saad Abdullah Konferans Salonu'ndan gerçekleştirilen  panele katıldı. Basına kapalı gerçekleşen panele Grande'nin yanı sıra İçişleri Bakanı Kerim Sincari, Krizlerle Mücadele Ortak Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Hoşeng Abdullah ve birçok uluslararası yardım kuruluşu temsilcisi katıldı.

  Panelin ardından basın açıklaması yapan Grande, panelde, Musul'daki iç göçmenlerin karşılanması ve temel ihtiyaçlarının giderilmesi için hazırlanan planların görüşüldüğünü belirtti.

  Kentin geri alınması sırasında meydana gelebilecek tüm kriz senaryolarının ilk kez detaylı şekilde ele alındığını aktaran Grande, şunları ifade etti:

  "Musul'daki iç göçmenlerin karşılanması için hazırlan plan çok pragmatik bir şekilde konuşuldu. Kürdistan Bölgesi, uluslararası toplumların desteğiyle, bu çatışmada mağdur olan veya zarar görenleri karşılama görevini üstlenecek. BM'ye göre Musul operasyonunun başlamasıyla birlikte, bu yılki en büyük insani kriz Musul'da meydana gelecek."

  IKBY'nin söz konusu krizle başa çıkmak için şimdiden hazır konumda olduğunu söyleyen Grande, "Bu krize yönelik çalışmalarının devam etmesi takdire şayandır. Musul krizinde BM olarak Kürtlerin yanında olduğumuzu ve onlara destek vereceğimizi açık bir şekilde beyan ettik. Söz konusu krize karşı BM ve Kürdistan'ın farklı planları var ancak önemli olan bu konuda ilk adımın atılmasıdır." diye konuştu.

  Krizlerle Mücadele Ortak Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Hoşeng Muhammed ise, "Musul'u kurtarma operasyonunun başlamasıyla birlikte gelecek olan iç göçmenlerin karşılanması için Kürdistan bölgesi ve Irak merkezi hükümetinin uluslararası yardım kuruluşlarının desteğiyle hazırladığı planı uygulamaya konulacak." dedi.

  Muhammed, operasyonun başlamasından sonra altı aylık süre içinde 400 bin kişinin barınma ve tüm temel ihtiyaçlarının karşılanması için ilk etapta 275 milyon dolara ihtiyaç olduğunun tespit edildiğini aktardı.


  Görüş Bildir