Boris Johnson: Putin, daha fazla NATO görecek

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen NATO Zirvesi'ne katıldı.

Başbakan Johnson, zirvenin yapılacağı alana geçmeden önce gazetecilere açıklama yaptı.

"Putin yanıldı"

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasının ardından Putin'in batı sınırlarında daha az NATO görmeyi umduğunu belirten Johnson, "Ama tamamen yanıldı. Putin artık daha fazla NATO görecek." dedi.

"İttifakımız için büyük bir adım"

Madrid'deki NATO Zirvesi'nin birçok açıdan tarihi nitelik taşıdığını vurgulayan Johnson, "Finlandiya ve İsveç gibi iki yeni üyemiz olacak. Bu ittifakımız için büyük bir adım." ifadesini kullandı.

Johnson, zirvede Ukrayna'ya daha fazla destek kararı alacaklarını, NATO'nun caydırıcılığını ve savunmasını güçlendireceklerini aktardı.

Boris Johnson: Putin, daha fazla NATO görecek

İspanya: Dönem birlik olma dönemi

İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles de zirvenin yapıldığı IFEMA Fuar Alanı'ndaki medya merkezinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Robles, dün imzalanan üçlü muhtırayla ilgili, "Türkiye’nin vetoyu kaldırmasını çok olumlu karşılıyoruz. İspanya, Türkiye’de Patriot füze savunma sistemi bulunduran bir ülke.

Biz her ülkenin kendi pozisyonuna saygı gösteriyoruz ama dün birlik mesajı vermek için büyük bir çaba gösterildi. Dönem birlik olma dönemi." diye konuştu.

"Anlaşmanın Madrid’de olmasından memnuniyet duyuyoruz"

AA'nın haberine göre, İspanya olarak Türkiye, Finlandiya ve İsveç tarafından gösterilen çabaları çok pozitif bir haber olarak değerlendirdiklerini vurgulayan Robles, sözlerini şu şekilde tamamladı:

"İspanya, bu anlaşmanın Madrid’de olmasından dolayı da ayrı bir memnuniyet duyuyor."

Boris Johnson: Putin, daha fazla NATO görecek