Petrol
85.42
-1.68%
Euro
19.6306
0.07%
Dolar
18.6344
0.01%
Altın
1.077
-0.31%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
322.510
0.42%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Boris Johnson’dan Türkiye açıklaması

  Boris Johnson, Türkiye'deki darbe girişimiyle ilgili, "çok ciddi bir darbe girişimi ile karşılaştıklarını unutmayalım" dedi.
  • AA
  • 14.11.2016 - 15:07
  Boris Johnson’dan Türkiye açıklaması

  boris

  AB Dışişleri Bakanları toplantısına katılmak üzere Brüksel'de bulunan İngiltere Dışişler Bakanı Boris Johnson, toplantı öncesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bugünkü toplantının gündemini Lübnan, Yemen, Türkiye, ABD'deki seçimler ve savunma konularının oluşturduğunu söyledi.

  "ÇOK CİDDİ BİR DARBE GİRİŞİMİ İLE KARŞILAŞTIKLARINI UNUTMAYALIM"

  AB'li bakanların Türkiye gündemine değinen Johnson, ülkenin bir ölçüde endişe konusu olmaya devam ettiğini dile getirerek, "Türkiye'yi köşeye sıkıştırmamamız çok ama çok önemli. Türkiye'de yaşananlar ortak çıkarlarımızın aleyhindeymiş gibi aşırı bir tepki vermememiz gerekiyor. Çok ciddi bir durum, çok ciddi bir darbe girişimi ile karşılaştıklarını unutmayalım" dedi.

  İNGİTLERE TÜRKİYE'Yİ ELEŞTİRİLERDEN KORUDU

  EU Observer, "Birleşik Krallık Türkiye'yi, AB'deki eleştirenlerden korumaya çalıştı" başlığı ile verdiği haberde "Boris Johnson, Brüksel'de Türkiye'nin muhalefet milletvekilleri ve bağımsız gazetecileri tutuklamasını savundu" yorumunu yaptı.

  Johnson'un Brüksel'de sarfettiği "Türkiye'yi köşeye sıkıştırmamalıyız. Ortak çıkarlarına zarar verecek aşırı bir tepki göstermemeliyiz. Unutmayın ki orada bir darbe girişimi gibi çok ciddi bir durum oldu" sözlerini yansıttı.

  DONALD TRUMP YORUMU

  İngiliz bakan, ABD'deki seçim sonuçlarına ve bölgedeki gelişmelere ilişkin olarak da, pozitif olunması çağrısında bulunarak, şöyle konuştu: "ABD başkanlığına seçilen kişi veya yönetimi hakkında önyargılı olmamak çok önemli. Seçim yapılalı sadece birkaç gün geçti. Ne yapacaklarını görmek için hepimizin beklemesi gerektiğini düşünüyorum. Ancak bu durumu fırsat anı olarak kabul etmemiz gerektiğine inanıyorum. Daha önce de söylediğim üzere Donald Trump bir anlaşma yapıcı ve ben bunun Britanya için iyi olabileceğini düşünüyorum. Avrupa için de iyi olabileceğini düşünüyorum. Bugün buna odaklanmamız gerekli."


  Görüş Bildir