Euro
15.2855
-0.01%
Dolar
13.5966
0.05%
Altın
794.5530
-0.01%
Borsa
1951
0.31%
Bitcoin
500.000
-0.43%
-1ºC
İstanbul
Bulutlu -1 C

  Bosna Hersek'te hükümet krizi

  Muhalefet partisi SBB BiH, hükümetten çıkarılan en büyük Boşnak partisi SDA'nın yerine koalisyona katılacak.
  • 05.06.2012 - 22:09
  Bosna Hersek'te hükümet krizi

  Bosna Hersek te hükümet krizi #1

   

  Bosna Hersek'te muhalefet partileri arasında yer alan ''Daha İyi Gelecek İçin İşbirliği'' partisi (SBB BiH), hükümetten çıkarılan en büyük Boşnak partisi Demokrat Eylem Partisi'nin (SDA) yerine koalisyona girmeyi kabul etti.

  Koalisyon partilerinden SDA'nın 2012 bütçesine destek vermediği için hükümetten çıkarılmasının ardından patlak veren kriz devam ediyor.

  Bosna Hersek devleti düzeyindeki hükümetin yeniden yapılanması kapsamında Sosyal Demokrat Partisi (SDP) lideri Zlatko Lagumciya'nın başlattığı girişimler sürerken, Lagumciya'nın görüştüğü muhalefet partilerinden ''Daha İyi Gelecek İçin İşbirliği'' partisinin (SBB BiH) bugün gerçekleştirilen genel kurulunda, iktidardaki SDP ile koalisyona girme kararı alındı.

  Toplantının ardından düzenlen basın toplantısında konuşan SBB BiH Genel Başkanı Fahrudin Radonçiç, yaptıkları görüşmelerden sonra SDP ile koalisyon yapma kararı aldıklarını, böylece devlet düzeyindeki hükümete de gireceklerini söyledi.

  Bosna Hersek'i oluşturan 2 entiteden biri olan Bosna Hersek Federasyonu düzeyindeki hükümetin yeniden yapılanmasının söz konusu olması durumunda hükümetin bu düzeyine de girmeye hazır olduklarını ifade eden Radonçiç, Güvenlik Bakanlığı'na aday olduğunu belirtti.

  Bosna Hersek'te 3 Ekim 2010'da yapılan seçimlerden yaklaşık 16 ay sonra kurulan ve ülkenin NATO'ya üye olması için gereken bazı reformlar konusunda önemli uzlaşılar sağlayan hükümette, SDA'nın 2012 bütçesini desteklememesi nedeniyle sorun yaşanmıştı.


  Görüş Bildir